Utylizacja wełny mineralnej i papy – gdzie wyrzucać takie odpady?

Sposoby na utylizację wełny mineralnej i papy

Wełna mineralna oraz papa są materiałami powszechnie wykorzystywanymi na budowach i podczas remontów do ocieplania nieruchomości oraz innych prac na terenie prywatnych i komercyjnych obiektów. Ich usuwanie oraz utylizacja może jednak okazać się problematyczna, zwłaszcza gdy odpadów jest sporo. Co zrobić ze starą papą i wełną mineralną?

Utylizacja wełny mineralnej – jak to robić prawidłowo?

Wełna mineralna jest wykorzystywana głównie przy termomodernizacji budynków, dzięki swoim właściwościom izolacyjnym doskonale radzi sobie z ocieplaniem dachów, stropów czy piwnic. Jest też materiałem wodoodpornym, ogniotrwałym, a także dobrze wycisza pomieszczenia. Kłopot pojawia się w momencie zrywania starej wełny, która kwalifikowana jest jako odpad specjalny o kodzie 17 06 04 i nie może być wyrzucona do zwykłego kontenera na śmieci. Za niezastosowanie się do przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych.

Jak zatem można się pozbyć wełny mineralnej? Niestety funkcjonujące na terenie większości gmin Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) nie pomogą w tej sytuacji. Co więcej taki punkt może odmówić przyjęcia odpadów budowlanych z niewielką domieszką tego włókna. Utylizacja wełny mineralnej powinna być przeprowadzona przez specjalistyczną firmę, która wypożyczy kontenery, a następnie odbierze je od klienta. Wywóz odpadów w Krakowie i okolicach to dobra opcja dla osób, które chcą w legalny i niezagrażający środowisku sposób pozbyć się odpadów nietypowych, specjalnych lub budowlanych. Decydując się na skorzystanie z usług takich podmiotów warto pamiętać, żeby nie mieszać wełny mineralnej z innymi odpadami – może to utrudnić utylizację.

Co zrobić ze starą papą?

Do grupy odpadów specjalnych zalicza się również papa, czyli materiał wykorzystywany do izolacji pokryć dachowych lub fundamentów. Jest produkowany w procesie nasączania masą smołową lub asfaltową tektury lub włókna szklanego. Starej papy również nie można umieścić w kontenerze na śmieci zmieszane ani składować na terenie posesji. Dlaczego? Bo odpad oznaczany kodem 17 03 80 – odpadowa papa – jest bowiem groźny dla środowiska naturalnego.

Zastanawiasz się, co zrobić ze starą papą? Nie wszystkie PSZOK-i przyjmują odpady tego typu, przed udaniem się do punktu warto zatem sprawdzić jego regulamin, żeby uniknąć niedomówień. W przepisach regulujących działanie obiektu znajdziemy informacje dotyczące ilości papy, którą można przywieźć do PSZOK-u.

A co zrobić w sytuacji, kiedy pobliski punkt nie przyjmuje tego typu pozostałości budowlanych? Również w tym przypadku z pomocą przychodzą wyspecjalizowane firmy, które zajmują się wypożyczaniem kontenerów na odpady niebezpieczne lub specjalne oraz ich profesjonalnym wywozem. Skorzystanie z tego typu usług nie tylko chroni przed mandatem, ale również gwarantuje, że utylizacją papy zajmie się odpowiedni podmiot. Firmy zajmujące się wywozem dysponują specjalistycznym sprzętem i wiedzą na temat prawidłowych metod wywozu i utylizacji różnego rodzaju odpadów.

Na koniec warto również podkreślić, że służby mają prawo przeprowadzić kontrolę posesji pod kątem nielegalnego składowania odpadów z pokrycia dachowego – uprawnione są do tego policja oraz straż miejska. Prawidłowa utylizacja odpadów, takich jak wełna mineralna i papa, to obowiązek każdego właściciela prywatnej posesji.