Jak posprzątać i uporządkować garaż? Garść porad

Jak posprzątać i porządkować garaż?

Teoretycznie przeznaczeniem garażu jest ochrona samochodów i innych pojazdów. Teoria jednak nie zawsze pokrywa się z praktyką, a pomieszczenie to z biegiem czasu staje się po prostu rupieciarnią. Nieużywane meble ogrodowe, pudła z różnymi „przydasiami” wyniesione z domu czy stare meble i sprzęty – to tylko niektóre z przedmiotów, które zalegają w wielu garażach i przeszkadzają w jego użytkowaniu. Podpowiadamy, jak posprzątać i uporządkować garaż, aby mógł on pełnić swoją właściwą funkcję.

Po pierwsze: przegląd i segregacja

Pierwszym krokiem do uporządkowania garażu powinien być uważny przegląd wszystkich zgromadzonych w nim przedmiotów. Najlepiej wynieść je z garażu i ustawić tak, by uzyskać pełen ogląd. Następnie zastanówcie się, które z nich są naprawdę potrzebne. Podzielcie też przedmioty na trzy kategorie:

  • rzeczy potrzebne;
  • rzeczy, których przydatność musicie jeszcze przemyśleć;
  • rzeczy, których możecie pozbyć się lub przenieść w inne miejsce.

To pomoże wam skoncentrować się na istotnych rzeczach oraz sprawi, że cała procedura będzie szybsza i mniej skomplikowana.

Po drugie: pozbądź się zbędnych rzeczy

Niepotrzebnych przedmiotów powinniście pozbyć się bez zbędnych sentymentów. Możecie je po prostu wyrzucić lub przekazać osobom, dla których okażą się jeszcze przydatne. Oglądając każdą rzecz, warto zastanowić się, kiedy ostatnio z nich korzystaliście i w ten sposób ocenić ich rzeczywistą przydatność. Jeśli przedmioty są w dobrym stanie, możecie spróbować je sprzedać (np. na lokalnych serwisach ogłoszeniowych) lub oddać potrzebującym (korzystając np. z grup typu Uwaga, śmieciarka jedzie).

Rzeczy, które nie nadają się do dalszego użytku należy wyrzucić. Możecie zrobić to na jeden z trzech sposobów:

  • wystawić je przed posesję w terminie zbiórki odpadów wielkogabarytowych organizowanych przez firmę obsługującą gospodarkę komunalną w danej gminie;
  • zawieźć do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych);
  • skorzystać z usług firm oferujących kontenerowy wywóz śmieci (w Krakowie świadczy go np. MAX-GRUZ).

Najwygodniejsze jest z całą pewnością ostatnie rozwiązanie. Nie musicie czekać do momentu organizacji wywozu odpadów ani też posiadać auta wystarczająco dużego do przewiezienia wszystkich przedmiotów. Wystarczy zamówić kontener i go zapełnić, a my odbierzemy go od was i zadbamy o legalną utylizację zawartości.

Po trzecie: zorganizuj przestrzeń

Jeżeli pozbyliście się już zbędnych przedmiotów, pora na posprzątanie garażu i organizację przestrzeni. Za pomocą miotły usuńcie kurz i pajęczyny ze wszystkich zakamarków. Wyposażcie się też w detergent dostosowany do podłóg i półek garażowych i dokładnie oczyśćcie te powierzchnie.

By łatwo utrzymać porządek i uniknąć problemów ze znalezieniem poszczególnych przedmiotów, warto zainwestować w pojemniki i organizery. Poza swoją podstawową funkcją zabezpieczą one zawartość przed kurzem i wilgocią. Każdy pojemnik dobrze jest szczegółowo opisać. W zoptymalizowaniu przestrzeni pomogą ponadto regały, montowane na ścianę półki oraz wieszaki. Te ostatnie doskonale sprawdzają się, jeśli chodzi przechowywanie narzędzi, opon czy sprzętu ogrodowego.

Stosując się do naszych wskazówek łatwo przekształcicie garaż w funkcjonalne i czyste miejsce. Nie zapominajcie też, że kluczem do zachowania uporządkowanej przestrzeni są regularne kontrole i odkładanie rzeczy na przeznaczone im miejsce.