Jak uporządkować zarośniętą działkę?

Nadchodząca wiosna to najlepszy czas na prace porządkowe w ogrodzie. Doprowadzenie do ładu zaniedbanego ogrodu lub działki może wydawać się sporym wyzwaniem. Z odpowiednim podejściem i planem można jednak sprawić, że będzie ono znacznie łatwiejsze. W nowym poradniku wyjaśniamy, jak przywrócić porządek na zarośniętej przestrzeni, zwracając szczególną uwagę na kwestię odpadów zielonych.

Przygotowania do uporządkowania zarośniętej działki

Jeśli zastanawiacie się, jak uporządkować zarośniętą działkę, powinniście zacząć od dokładnej oceny jego stanu. Dzięki niej będziecie w stanie wyznaczyć miejsca wymagające natychmiastowej interwencji, a także znaleźć obumarłe lub niepotrzebne rośliny i uszkodzone elementy małej architektury. Na tym etapie warto także wykonać testy pH gleby. W ten sposób będziecie mogli łatwiej dostosować nasadzenia i zapewnić roślinom odpowiednie warunki do rozwoju.

Kolejny krok wycinka i oczyszczenie terenu. Usunięcie martwych roślin, wycięcie chwastów i likwidacja niepotrzebnej infrastruktury pozwoli na stworzenie przestrzeni dla kolejnych prac. Na tym etapie najprawdopodobniej wygenerujecie najwięcej odpadów. Najlepszym sposobem na ich utylizację będzie skorzystanie z usług specjalistycznej firmy, która dostarczy kontener na odpady i zajmie się ich legalną utylizacją. Takie rozwiązanie rekomendowane jest przede wszystkim osobom nieposiadającym dużego auta dostawczego umożliwiającego samodzielne przewiezienie odpadów do PSZOK-u. Kontenerowy wywóz śmieci w Krakowie oferuje nasza firma MAX GRUZ.

Co dalej?

Uporządkowanie zarośniętej działki oczywiście nie może sprowadzać się tylko do jej oczyszczenia. Konieczne jest także wykonanie nowych nasadzeń oraz wyposażenie posesji w nowe wyposażenie. W ten sposób tchniecie w ogród nowe życie i sprawicie, że znów będzie on atrakcyjnym miejscem do spędzania czasu. By tak się stało, warto przeprowadzić następujące prace:

  • obsadzenie ogrodu roślinami dopasowanymi do panujących w nim warunków oświetleniowych, parametrów gleby oraz waszych upodobań;
  • wykonanie wygodnych i efektywnych systemów nawadniania;
  • naprawa lub wymiana ogrodzenia działki;
  • wykonanie traktów komunikacyjnych;
  • budowa elementów małej architektury – np. altanki, rabat, skalniaków, ławeczek, fontann, oczek wodnych itp.;
  • montaż oświetlenia dostosowanego do specyfiki miejsca.

Jak uniknąć problemów podczas porządkowania zarośniętej działki?

Zastanawiając się, jak uporządkować zarośniętą działkę, wielu z nas ma obawy co do tego, czy wszystkie związane z nim prace przebiegną sprawnie i bezproblemowo. Chociaż rzeczywiście jest to zadanie wymagające dużego wysiłku, z właściwym planem i podejściem będziecie mogli uzyskać naprawdę satysfakcjonujące efekty. Nie zapominajcie również o właściwej utylizacji odpadów zielonych. W ten sposób nie tylko zatroszczycie się o środowisko, ale też unikniecie ewentualnych kar związanych z nieodpowiednim składowaniem odpadów. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy oferującej wynajem kontenerów odpady to w takiej sytuacji zdecydowanie najwygodniejsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie.