Odpady problemowe – definicja, rodzaje i sposoby ich utylizacji

Odpady problemowe - co to jest i jakie są metody ich recyklingu oraz utylizacji?

Czym są odpady problemowe i co do nich zaliczamy? Czy wymagają one specjalnego traktowania i jak powinniśmy się ich pozbyć? Na te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.

Nie wszystkie odpady mogą być składowane i utylizowane wraz z pozostałymi wytwarzanymi na co dzień w gospodarstwie domowym. Te, które ze względu na szkodliwy wpływ na środowisko, gabaryty lub trudności pojawiające się przy ich utylizacji, wymagają specjalnego traktowania, nazywamy odpadami problemowymi. Choć są dużo mniej powszechne niż te tworzywa sztuczne, szkło czy odpady organiczne, wytwarzamy je w każdym domu. Warto więc dowiedzieć się, jakie śmieci się do nich zaliczają i czemu kontenery na odpady w Krakowie są przydatne przy ich składowaniu oraz transporcie. 

Odpady problemowe – co to jest i jakie są ich rodzaje?

Według obowiązujących przepisów za odpady problemowe możemy uznać między innymi:

  • odpady wielkogabarytowe: do tej grupy zalicza się przede wszystkim meble, materace czy dywany. Poza tym jest to również stary sprzęt sportowy (na przykład rowery bądź narty), akwaria, zabawki lub akcesoria kuchenne (o ile nie są zasilane elektrycznie),
  • elektrośmieci: mowa o starym sprzęcie RTV i AGD, a także komputerach, telefonach, aparatach cyfrowych i innych urządzeniach elektronicznych. Do tej grupy zaliczamy także zużyte akumulatory i baterie,
  • zużyte opony: zarówno te samochodowe, jak i przeznaczone do rowerów, wózków dziecięcych, motocykli i innych pojazdów,
  • substancje niebezpieczne dla środowiska: między innymi środki ochrony roślin, przeterminowane leki i kosmetyki, oleje czy płynne paliwa. Również opakowania po takich substancjach. 

Odpady problemowe i ich metody recyklingu oraz utylizacji

Odpady problemowe, ze względu na swój specyficzny charakter, mogą generować spore trudności podczas transportu, składowania, przetwarzania i utylizacji, dlatego wymagają specjalnego traktowania. To, co stanie się z nimi po tym, jak zostaną odebrane od mieszkańców, zależy przede wszystkim od ich rodzaju. Meble drewniane, przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych oraz sprzęty elektroniczne często mogą zostać ponownie użyte – tym bardziej, że do PSZOK-ów często trafiają przedmioty w stu procentach sprawne. 

Sprawa jednak bardzo się komplikuje, jeśli chodzi o substancje chemiczne lub baterie. Te wymagają składowania z zachowaniem rygorystycznych procedur – tak, by nie trafiły do środowiska naturalnego. Generują one zagrożenie nie tylko natury ekologicznej. Mogą bowiem spowodować pożar lub prowadzić do zatruć wśród osób, które mają z nimi styczność. 

Jak w legalny sposób pozbyć się odpadów problemowych?

Teoretycznie najprostszym sposobem na pozbycie się odpadów problemowych jest zawiezienie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Działają one w każdej gminie (w największych miastach jest ich nawet więcej) i przyjmują odpady od wszystkich zameldowanych na terenie danej jednostki osób fizycznych. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy jednak dysponować autem, które będzie wystarczająco duże i przystosowane do przewozu danego rodzaju odpadów. 

Można też skorzystać ze zbiórek regularnie (zwykle co miesiąc) organizowanych przez lokalne samorządy. W takim przypadku musimy jednak wygospodarować miejsce, w którym będziemy przechowywać je do czasu, gdy zostaną odebrane – a to rodzi nieraz spore problemy. Dlatego najwygodniej będzie zamówić usługę wywozu śmieci, w ramach której firma dostarczy pod nasz adres kontener, a po jego zapełnieniu odbierze go i sama zadba o to, by zawartość została legalnie zutylizowana. Jeśli odpady pochodzą ze starego mieszkania, piwnicy, strychu lub komórki lokatorskiej, możemy też zlecić opróżnianie tych pomieszczeń wraz z odpowiednią utylizacją odpadów.