Gdzie wyrzucać stare, zniszczone ubrania? Poradnik dla Krakowian

Gdzie wyrzucać stare, zniszczone ubrania - poradnik dla mieszkańców Krakowian

Stare ubrania to dość kłopotliwy rodzaj odpadów, bo nie można wyrzucić ich do zwykłego, komunalnego pojemnika. Co więc z nimi zrobić? Przedstawiamy sposoby na odzież w dobrym stanie oraz taką, która już nie nadaje się do użytku. 

Koniec roku dla wielu z nas oznacza czas, kiedy w szafach szukamy miejsca na ubrania otrzymane jako świąteczny prezent. To dobry pretekst, by dobrze przyjrzeć się zawartości garderoby i zastanowić się, czy wszystko, co się w niej znajduje, rzeczywiście jest nam potrzebne. Prawdopodobnie znajdziemy tam ubrania, których już nie nosimy, bo są zbyt małe, zniszczone lub zwyczajnie nam się podobają. 

Co zrobić z ze starymi ubraniami? Czy w przypadku dużej ich ilości musimy zamówić wywóz odpadów w Krakowie, czy też istnieją inne sposoby? Stworzyliśmy więc krótki poradnik, w którym mieszkańcom stolicy Małopolski wyjaśniamy, co zrobić z ubraniami, których nie nosimy – w zależności od ich stanu. 

Ubrania w dobrym stanie – co z nimi zrobić?

Ubrania, które jeszcze można nosić, nie powinny trafić do śmietnika. Z ich pozbyciem na szczęście nie powinniśmy mieć większych problemów. Możemy przekazać je znajomym lub skorzystać z internetowych grup takich jak Uwaga Śmieciarka Jedzie Kraków czy Kraków sprzedam,kupię, oddam,zamienię. Zero zasad, a także grup modowych. W ten sposób mamy możliwość nie tylko oddania ubrań, ale też ich wymiany na takie, które będą dla nas bardziej odpowiednie. 

Warto też skorzystać z programu 100% korzyści, w ramach którego stare ubrania zostaną odebrane spod wskazanego przez nas adresu. W tym przypadku znaczenia nie ma ich jakość. Jeśli są w dobrym stanie, zostaną przekazane potrzebującym. Jeżeli zaś nie nadają się do noszenia, zostaną wykorzystane do produkcji czyściwa. Odbiór ubrań możemy zamówić, dzwoniąc pod numer 801 084 084.

Inny pomysł to pomoc lokalnemu schronisku dla zwierząt. Działający w nim wolontariusze z pewnością przyjmą ubrania czy koce, które podczas zimowych chłodów bardzo przydadzą się ich czworonożnym podopiecznym. 

Gdzie wyrzucać stare, zniszczone ubrania? Do specjalnego kontenera 

Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie wrzucenie ubrań do któregoś z kontenerów rozmieszczonych w całym mieście. W zdecydowanej większości są one własnością Polskiego Czerwonego Krzyża. Wybierając ten sposób pozbycia się starych ubrań, musimy jednak pamiętać, że rzeczy wrzucane do pojemników PCK muszą być odpowiedniej jakości. Nie powinniśmy umieszczać w nich odzieży, która jest trwale poplamiona, dziurawa lub podarta. 

Gdzie wyrzucać zużyte ubrania? Transport do PSZOK-u

Jeśli ubrania są nieodwracalnie zniszczone, nie należy też wyrzucać ich do pojemnika na odpady zmieszane. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku, gdy są one poplamione olejami, paliwem lub innymi substancjami chemicznymi. Jak więc pozbyć się ich w legalny sposób? W takich sytuacjach konieczne będzie przewiezienie ich do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). W Krakowie działają one przy ulicy Nowohuckiej i ulicy Krzemienieckiej. Co jednak, jeśli ubrań jest na tyle dużo, że nie jesteśmy w stanie dostarczyć ich do PSZOK-u samodzielnie? Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie kontenera lub zlecenie usługi opróżniania pomieszczeń. W jej ramach podwykonawca sam zatroszczy się o legalną utylizację starych ubrań.