Utylizacja drewna – jakie są jej metody i którą wybrać?

Utylizacja drewna - metody i etapy

Recykling drewna to jeden ze sposobów na to, by zatroszczyć się o środowisko. Na czym polega ten proces i jakie są jego rodzaje? Wyjaśniamy w naszym najnowszym wpisie blogowym. 

Specjaliści szacują, że dzięki recyklingowi można zmniejszyć wydobycie różnego rodzaju zasobów blisko o jedną czwartą. Szczególnie duże znaczenie ma to w branżach przetwarzających drewno. Zwiększając udział materiałów pochodzących z recyklingu, ograniczamy zapotrzebowanie na wycinanie lasów, co w pewnym stopniu spowalnia postępujące zmiany klimatyczne.

Warto jednak pamiętać, że recykling zaczyna się już w naszym domu. Spora część drewna, które mogłoby zostać ponownie wykorzystane, trafia do pojemników z odpadami zmieszanymi, co znacznie obniża szansę ich wtórnego przetworzenia. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, jak segregować odpady, by drewno mogło zostać poddane recyklingowi oraz na czym polega ten proces.

Recykling drewna i segregacja odpadów drewnianych

Prawidłowa segregacja odpadów drewnianych ma znaczenie szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z dużą ich ilością. Te generowane są na przykład podczas prac rozbiórkowych (chodzi przede wszystkim o elementy konstrukcyjne, takie jak więźba), porządków na strychu lub w piwnicy (stare meble), remontów związanych z wymianą stolarki otworowej lub prac w ogrodzie. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie kontenera, do którego trafią wszystkie odpady z drewna. Nasza firma oferuje wywóz mebli w Krakowie i okolicach z zachowaniem pełnej troski o środowisko. Kładziemy nacisk na to, by nasze działania były zrównoważone i etyczne. Mamy wszystkie certyfikaty uprawniające nas do prowadzenia takiej działalności i gwarantujące absolutny profesjonalizm – można zapoznać się z nimi w naszej siedzibie.

Co można uzyskać z recyklingu odpadów drewnianych?

Zagadnienie recyklingu drewna nie jest jednolite – w jego wyniku powstają różnego rodzaju materiały. W zależności od typu przetwarzanych odpadów oraz – co często jest ze sobą bezpośrednio związane – zamierzonego efektu końcowego, stosuje się w tym celu różne technologie. Najpopularniejsze rodzaje recyklingu pozwalają uzyskać następujące produkty:

  • materiał opałowy – dostępny przede wszystkim w formie pelletu. Nadaje się do stosowania zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i budynkach publicznych i komercyjnych,
  • płyty drewnopochodne – między innymi wiórowe, pilśniowe, OSB i MDF. Znajdują one zastosowanie przede wszystkim w meblarstwie i budownictwie,
  • masę celulozową – niezbędną w produkcji papieru, który następnie może zostać wykorzystany do wykonania plakatów, książek, zeszytów i wielu innych,
  • biomasę – stosowaną przede wszystkim jako paliwo w elektrociepłowniach, cenioną ze względu na wysoką kaloryczność i rzadkie spiekanie.

Jakie są etapy utylizacji drewna?

Sam proces odzysku drewna z technologicznego punktu widzenia nie jest skomplikowany i składa się z dwóch głównych etapów. Pierwszy to usunięcie zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni przetwarzanego drewna – może to być między innymi ziemia, tynk lub powłoka ochronna. Tak przygotowany materiał może zostać poddany dalszej obróbce, której efektem są wspomniane w poprzednim akapicie produkty.