Sprzątanie strychu. Jak posprzątać zagracony strych?

Strych pełen zbędnych przedmiotów

Zepsute lub stare sprzęty domowe, książki, ubrania, bibeloty, wiekowe rowery lub meble – to tylko niektóre ze „skarbów”, które można znaleźć na strychach. Często jest ich na tyle dużo, że dalsze korzystanie z tego pomieszczenia okazuje się niemożliwe. Jak posprzątać zagracony strych? Jakie akcesoria będą niezbędne do przeprowadzenia porządków? Co zrobić z zalegającymi tam przedmiotami? 

Sprzątanie strychu – co będzie potrzebne?

Przygotowania do sprzątania strychu warto zacząć od wyposażenia się w akcesoria, które ułatwią nam prace i zapobiegną ewentualnym skaleczeniom. Chodzi przede wszystkim o:

  • worki na śmieci – przydadzą się do składowania małych, miękkich przedmiotów – np. starych ubrań, przytulanek itp.;
  • kartony – mogą posłużyć go wygodnego i bezpiecznego przechowywania starych książek, drobnej elektroniki, zabawek i podobnych rzeczy;
  • pisaki – podpisując worki i kartony, znacznie ułatwiamy sobie segregowanie usuwanych ze strychu przedmiotów;
  • sznurek lub taśma klejąca – do wiązania starych gazet itp.;
  • rękawice ochronne – zapobiegną skaleczeniu dłoni w razie chwycenia ostrego przedmiotu;
  • maseczka przeciwpyłowa i gogle – na strychach (zwłaszcza od dawna niesprzątanych) częstym problemem jest pleśń, której zarodniki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Maseczka i okulary skutecznie ochronią przed nimi oczy i drogi oddechowe. 

Jak posprzątać zagracony strych? Ocena przedmiotów

Ważnym elementem porządków na strychu jest ocena znajdujących się tam przedmiotów pod kątem ich przydatności do dalszego użytkowania. Poza rzeczami mającymi dla nas po prostu wartość sentymentalną, wiele z nich mogło zachować swoją funkcjonalność, nawet jeśli wymagają renowacji lub naprawy. Jeżeli nie mamy pomysłu na ich wykorzystanie, możemy je sprzedać (zwłaszcza gdy mają dużą wartość jako przedmioty zabytkowe) lub oddać za darmo – np. na portalach takich jak olx.pl lub lokalnych grupach na Facebooku. 

Jak posprzątać strych i pozbyć się niepotrzebnych rzeczy?

Co jednak zrobić z rzeczami uszkodzonymi lub niemającymi większej wartości? Nie zapominajmy, że nie można wyrzucać ich do pojemnika na odpady komunalne. By pozbyć się ich w legalny sposób, możemy skorzystać z gminnych zbiórek odpadów wielkogabarytowych lub samodzielnie zawieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK-u). 

Jeśli rzeczy jest na tyle dużo, że dowiezienie ich do punktu byłoby problematyczne lub niemożliwe, najlepiej zrobimy, zamawiając kontenerowy wywóz odpadów. W ramach tej usługi firma dostarczy pod nasz dom kontener, który podczas porządków będziemy mogli zapełnić meblami i innymi przedmiotami. Po zakończeniu prac pojemnik zostanie odebrany, a jego zawartość zutylizowana w sposób zgodny z prawem i bezpieczny dla środowiska.