Jak utrzymywać porządek w domu?

Nieporządek w domu

Nawet najlepiej zaaranżowane wnętrza nie będą funkcjonalne i komfortowe, jeśli nie zadbamy o to, by zawsze panował w nich porządek. Chociaż może wydać się to zadaniem banalnie łatwym, to w wielu domach utrzymanie w ryzach wszystkich przedmiotów przysparza niemałych problemów i to pomimo częstego sprzątania. Często okazuje się to skutkiem braku odpowiednich nawyków i złej organizacji przestrzeni. Na szczęście rozwiązanie tego typu problemów nie jest trudne – zwykle wystarczy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Dowiedz się, jak utrzymywać porządek w domu.

Sposoby na utrzymanie porządku w domu: pozbądź się zbędnych rzeczy

Największym wrogiem porządku w domu są na pewno zbędne przedmioty – ozdoby, pamiątki, naczynia i akcesoria, po które nigdy nie sięgamy czy wszelkiego typu „przydasie”. By skutecznie walczyć z bałaganem, ich liczbę warto ograniczyć do absolutnego minimum.

Dotyczy to też większych przedmiotów – rozpadających się mebli, regałów pełnych nieczytanych książek czy staroci przechowywanych w komórkach, piwnicach i na strychach. Najłatwiejszym sposobem na ich pozbycie się jest kontenerowy wywóz odpadów.

Utrzymanie porządku w domu – postaw na wielofunkcyjne sprzęty

Ten aspekt jest szczególnie ważny w niewielkich wnętrzach, w których utrzymanie porządku przysparza najwięcej problemów. Decydując się na meble pełniące kilka funkcji lub składane, oszczędzamy miejsce, które będziemy mogli wykorzystać do przechowywania. Aranżując taką przestrzeń, warto zwrócić uwagę między innymi na sofy z funkcją spania, szafki z rozkładanymi biurkami, składane krzesła (idealnie sprawdzają się do przyjmowania gości) czy rozkładane stoły. 

Jak utrzymać porządek w domu? Segreguj przedmioty

Niewiele jest rzeczy bardziej irytujących niż problemy ze znalezieniem potrzebnego w danej chwili przedmiotu. By takich wątpliwych „atrakcji” uniknąć, warto dowiedzieć się, jak utrzymać porządek w domu i skutecznie segregować poszczególne typy przedmiotów. W tym pomogą przede wszystkim różnego rodzaju pudełka, segregatory do szuflad i szafek czy wiszące półki. W te pierwsze warto zresztą wyposażyć się nie tylko ze względu na ich funkcjonalność – będą świetnie wyglądać na regałach, ukrywając jednocześnie przydatne drobiazgi przed wzrokiem domowników i gości.

Jak utrzymywać porządek w domu? Ważna jest regularność

Bieżące sprzątanie jest bardzo ważne, nie może być jedynym sposobem na utrzymywanie porządku w domu. Równie istotne jest wprowadzenie harmonogramu prac porządkowych i jego ścisłe przestrzeganie. Dobrym pomysłem będzie włączenie w nie wszystkich domowników i ustalenie grafiku. Kolejny kluczowy aspekt to nie odkładanie sprzątania na później. Zaniedbując obowiązki, doprowadzamy do ich nawarstwiania i, co za tym idzie – potęgowania bałaganu.