Segregacja śmieci w małym mieszkaniu. Jak segregować śmieci w bloku?

Segregacja śmieci w małym mieszkaniu

Segregacja śmieci w małym mieszkaniu jest wprawdzie nieco trudniejsza niż w domu jednorodzinnym, ale istnieją sposoby na uczynienie jej łatwiejszą. Prezentujemy kilka sprytnych trików na to, jak segregować śmieci w bloku.

Segregacja śmieci w małym mieszkaniu

Opakowania plastikowe, szklane butelki i słoiki, różnego rodzaju puszki, foliowe torby czy makulatura – to tylko niektóre z odpadów nadających się recyklingu wytwarzanych w naszych domach. Biorąc pod uwagę skalę problemu coraz większej ilości zalegających śmieci, ich segregacja powinna być priorytetem dla każdego z nas. Nie tylko ze względu na obowiązujące przepisy, ale też z troski o wspólną planetę.

Segregacja śmieci w małym mieszkaniu może jednak okazać się źródłem sporych problemów – przede wszystkim ze względu na rozmiar i liczbę pojemników. Na szczęście nie jest też czymś karkołomnie trudnym. Przy odrobinie pomysłowości i doborze odpowiednich akcesoriów, na pewno bez większych trudności podołacie temu zadaniu bez konieczności odbywania „wycieczek” do śmietnika kilka razy dziennie. 

Jak segregować śmieci w bloku? Kosze nie tylko pod zlewozmywakiem?

Przywykliśmy do tego, że kosze na śmieci w mieszkaniu zlokalizowane są wyłącznie w szafce pod zlewem kuchennym. Nie zamierzamy zaprzeczać, że jest to rozwiązanie wygodne i ze wszech miar uzasadnione. Nie warto więc z niego rezygnować. Jeśli jednak szukacie sprawdzonych, dobrych sposobów na to, jak segregować śmieci w bloku, powinniście wyposażyć także w dodatkowe pojemniki.

Dodatkowe kosze na śmieci mogą znaleźć się między innymi w:

  • łazience: mały, koniecznie szczelnie zamykany pojemnik może posłużyć do składowania zużytych patyczków, płatków i innych artykułów higienicznych. Po zapełnieniu jego zawartość należy wynieść do pojemnika na odpady zmieszane;
  • gabinecie/biurze: zlokalizowany pod biurkiem kosz na papiery może zarówno odciążyć niebieski pojemnik pod zlewem, jak i całkowicie go zastąpić;
  • pokoju dziecięcym: zwykle ma podobne zastosowanie, co kosz pod biurkiem, ale niekiedy w tym pomieszczeniu przydatny będzie też pojemnik na odpady zmieszane (chusteczki, resztki masy plastycznej itp.)
  • balkon: pomoże spowolnić zapełnienia kuchennego pojemnika na odpady bio. Jest przydatny zwłaszcza osobom prowadzącym na balkonie miniuprawę roślin;
  • garaż, komórka lub piwnica: można wykorzystać go do składowania odpadów po majsterkowaniu lub opakowań po środkach czystości.

Jak segregować śmieci w bloku? Nie przechowuj dużych odpadów

Miasto co prawda regularnie organizuje zbiórki odpadów wielkogabarytowych, ale odbywają się one w kilkumiesięcznych odstępach. Jeśli starych mebli lub sprzętu nie możecie przez ten czas przechowywać w piwnicy lub garażu, nie trzymajcie też ich w mieszkaniu. W prosty i bezpieczny dla środowiska sposób pozbędziecie się ich, zamawiając wywóz śmieci wielkogabarytowych. W Krakowie możecie zamówić taką usługę w naszej firmie.

Jak segregować śmieci w małym mieszkaniu? Kompostuj odpady bio

Jeśli kompostownik kojarzy wam się tylko z dużą konstrukcją stojącą na ogrodzie, najwyższa pora zweryfikować swoje poglądy. Na rynku bez problemu znajdziecie małe, zamykane kompostowniki, które zmieszczą się w szafce pod zlewem lub na balkonie. Dzięki nim przynajmniej część generowanych w mieszkaniu odpadów bio przerobicie na ekologiczny i darmowy nawóz dla balkonowych upraw.