Jak odnowić stare meble?

Odnawianie starego krzesła

Co zyskacie, odnawiając stare meble? Naprawdę wiele. Po pierwsze oszczędzicie pieniądze. Po drugie – zdobędziecie mebel jedyny w swoim rodzaju, z duszą i historią (nawet jeśli nie do końca będzie wam ona znana). Po trzecie – poczujecie prawdziwą satysfakcję z uratowania czegoś, co bez waszej interwencji wylądowałby na wysypisku. I wreszcie po czwarte – zadbacie o planetę. Jak więc odnowić stare meble?

Jak odnowić stare meble z drewna i gdzie ich szukać?

W najlepszej sytuacji są ci, którzy stare meble mają schowane w piwnicy czy na strychu lub otrzymali je „w spadku” od rodziny bądź znajomych. Jeśli tak nie jest – nic straconego. Sposobów na to, by zdobyć stare meble, jest co najmniej kilka. Pierwszy to spacer po osiedlu, na którym nazajutrz ma odbyć się zbiórka odpadów wielkogabarytowych. Drugi to przejrzenie ofert na portalach aukcyjnych lub tematycznych grupach facebookowych. W ten sposób możecie odebrać stare meble za symboliczną kwotę lub nawet za darmo.

Odnowienie starych mebli drewnianych – jak ocenić ich stan?

Bez względu na to, jak w jaki sposób wejdziecie w posiadanie starych mebli, przed rozpoczęciem pracy powinniście ocenić ich stan. O ile obdrapana farba, delikatne luzy czy nawet małe ubytki drewna nie stanowią problemu, to pęknięcia lub braki poszczególnych elementów nie rokują zbyt dobrze.

W takim przypadku lepiej jest pozbyć się danego mebla – najpewniej jego renowacja się nie uda. Najlepsze rozwiązanie to profesjonalna utylizacja starych mebli. W Krakowie to zadanie możecie powierzyć naszej firmie.

Jak odnowić meblościankę lub krzesło? Przygotowanie drewna

Jeśli naniesiecie farbę lub lakier na nieprzygotowane drewno, powłoka nie tylko nie będzie wyglądała estetycznie, ale też szybko zacznie się łuszczyć i odpadać. Dlatego pracę należy zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni mebla ze starej farby. Możecie zrobić to ręcznie lub szlifierką, korzystając z tarcz lub papieru ściernego o coraz mniejszej gradiacji.

Kolejny krok to dokładne oczyszczenie drewna mokrą szmatką – w ten sposób pozbędziecie się pyłu i kurzu. Tuż przed samym malowaniem koniecznie odtłuśćcie też powierzchnię bezbarwnym denaturatem lub preparatem o podobnym działaniu.

Jak przerobić stare meble na nowe? Malowanie

Najwięcej potencjalnych problemów wiąże się z malowaniem lub lakierowaniem. Jeśli chodzi o tę malowanie technikę, w pierwszej kolejności powinniście wybrać rodzaj farby. W przypadku mebli drewnianych najlepiej sprawdzi się emulsja lub bejca do drewna (podkreślą charakter wiekowych egzemplarzy) lub też farba akrylowa (ceniona ze względu na ekologiczny charakter oraz bezpieczeństwo dla dzieci i alergików).

Ogromne znaczenie ma też sposób nakładania farby. Najlepszy wybór to użycie wałka z gąbki lub filcu. Jego największa zaleta to bez wątpienia brak smug oraz możliwość szybkiego pokrycia nawet dużych powierzchni. Koniecznie zapoznajcie się też z zaleceniami producenta farby i się do nich zastosujcie – zwłaszcza jeśli chodzi o liczbę warstw i czas schnięcia. Poza tym nie zapomnijcie o zabezpieczeniu pomieszczenia i ubrań przed zachlapaniem.