Pozwolenie na postawienie kontenera na odpady – kiedy jest konieczne i jak je zdobyć?

pozwolenie na postawienie kontenera

Chcąc skorzystać z kontenerowego wywozu odpadów, musimy pamiętać o dopełnieniu niezbędnych formalności w postaci pozwolenia na postawienie kontenera na odpady. Jednak nie zawsze takie zezwolenie będzie nam potrzebne. Kiedy musimy zadbać o dokument? Gdzie należy się po nie zgłosić?

Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

W przypadku, kiedy chcemy zamówić kontener i ulokować go na naszej prywatnej posesji, pozwolenie nie będzie nam potrzebne. Jednak nie oznacza to, że możemy kontener umieścić gdziekolwiek. Musimy uważnie wyznaczyć miejsce, gdzie będzie postawiony kontener w taki sposób, aby był do niego łatwy dostęp dla samochodu, który będzie go odbierał. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, aby przy odbiorze kontenera samochód nie musiał zastawić drogi.

Kiedy jest konieczne pozwolenie na postawienie kontenera na odpady?

Jesteś zainteresowany ofertą?

Skontaktuj się z nami.

Kontakt

Pozwolenie będzie konieczne, kiedy kontener na odpady będziemy chcieli postawić na terenie nieruchomości wspólnej – jak podwórko kamienicy, lub w bezpośrednim sąsiedztwie na posesji należącej do takiego budynku. Wówczas o pozwolenie powinniśmy się zgłosić do wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni. Załatwienie takiego pozwolenia zazwyczaj nie jest trudne i trwa dosyć szybko.

Niestety nieco inaczej może być w sytuacji, kiedy po pozwolenie zgłaszamy się do gminy. Tam czas oczekiwania na wydanie pozwolenia może trwać od kilku dni do nawet dwóch tygodni. Są to terminy urzędowe i nie mamy możliwości, aby je przyspieszyć.

Do urzędu gminy zgłaszamy się, kiedy chcemy umieścić kontener w pasie zieleni, na chodniku czy osiedlowej uliczce – są to sytuacje, kiedy układ urbanistyczny nie pozwala nam na umieszczenie kontenera w miejscu, gdzie zgodę wydaje wspólnota mieszkaniowa lub po prostu z różnych względów nie da się inaczej. Jeżeli mamy wątpliwości, gdzie powinniśmy się zgłosić o uzyskanie kontenera – zawsze możemy też liczyć  na pomoc pracowników firmy, która będzie zajmowała się obsługą zlecenia.

Czy pozwolenie na postawienie kontenera na śmieci kosztuje?

Wysokość opłaty za możliwość postawienia kontenera  na śmieci ustala gmina. W zależności od lokalizacji, trzeba się liczyć ze stawką od kilku do kilkunastu złotych za każdy dzień, podczas którego kontener będzie stał w danym miejscu. W przypadku wnioskowania do wspólnoty mieszkaniowej raczej nie są naliczane żadne opłaty.

Zdecydowanie zalecamy złożenie wniosku o pozwolenie na postawienie kontenera. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z takiej formy wywozu gruzu, a nie zadbamy wcześniej o niezbędne dokumenty, możemy zostać obciążeni karą, niekiedy znacznie przewyższającą nawet koszt wywozu i utylizacji odpadów.