Jakie kary grożą za niesegregowanie i palenie śmieci? Sprawdź!

kara za niesegregowanie śmieci

Z roku na rok rośnie liczba odpadów produkowanych przez polskie gospodarstwa domowe. Niestety duża część śmieci nie jest poddawana segregacji, a wiele osób, chcąc zaoszczędzić, decyduje się na palenie odpadów. Ile wynosi kara za palenie śmieci? Dlaczego warto zdecydować się na wywóz odpadów z profesjonalną firmą?

Produkcja śmieci w Polsce zwiększa się. Z danych GUS wynika, że w 2016 roku na jednego mieszkańca naszego kraju przypadało 303 kg odpadów komunalnych, podczas gdy w 2015 roku były to 283 kg. Chociaż cały czas rośnie świadomość Polaków dotycząca konieczności segregacji i utylizacji śmieci, to nadal spora część osób popełnia wykroczenia związane z ich paleniem.

Kara za palenie śmieci – wysokie sankcje finansowe

Osoby spalające odpady we własnym zakresie muszą liczyć się z wysokimi karami, które nałożyć mogą strażnicy miejscy oraz sądy. Odpowiedzialność za palenie śmieci przewiduje ustawa o odpadach, według której osoba, która termicznie przekształca odpady poza spalarnią podlega karze aresztu lub grzywny (do 5000 zł). Czyn ten stanowi wykroczenie, za które spalający śmieci może też zostać ukarany mandatem w wysokości do 500 zł.

Kara za niesegregowanie śmieci

Segregacja odpadów nie jest w naszym kraju obowiązkowa, jednak osoby decydujące się na to mogą liczyć na preferencyjne stawki za odbiór śmieci – takie rozwiązanie ma zachęcać do dbałości o środowisko naturalne. Wysokość opłat jest ustalana przez radę gminy. Osoby, które zadeklarowały, że będą segregować odpady, muszą jednak liczyć się z mandatami w razie wykrycia nieprawidłowości związanych z wykonywaniem tego obowiązku. W praktyce oznacza to, że właściciel nieruchomości może zostać ukarany mandatem lub grzywną, jeśli zadeklarował, że będzie segregował odpady, a wcale tego nie robi.

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalny wywóz śmieci?

Samodzielne spalanie odpadów jest groźne dla środowiska naturalnego oraz zdrowia ludzi – w jego wyniku powstają rakotwórcze dioksyny, które przyczyniają się do wzrostu liczby zachorowań na nowotwory. Dym pochodzący ze śmieci spalanych w warunkach domowych zawiera również szkodliwe metale ciężkie, formaldehyd, dwutlenek siarki, cyjanowodór, kadm oraz inne substancje o niebezpiecznym działaniu na ludzki organizm. Związki te wydzielają się, ponieważ zwykłe piece centralnego ogrzewania nie są przystosowane do spalania odpadów – temperatura jest zbyt niska. Poza tym palenie śmieci może przyczynić się do zatkania przewodów kominowych, co często skutkuje zatruciem tlenkiem węgla. Samodzielne spalanie odpadów bywa również przyczyną zapalenia się sadzy. Żeby uniknąć groźnych w skutkach konsekwencji, najlepiej zdecydować się na wywóz śmieci – usługi świadczone przez firmy takie jak Max Gruz pozwalają szybko i sprawnie pozbyć się odpadów. Profesjonalne podmioty zajmują się nie tylko segregacją śmieci, ale także wywożą je do miejsca utylizacji.