Gdzie wywieźć gruz? Poradnik dla mieszkańców Krakowa i okolic

Wywóz gruzu w Krakowie

Kraków to jedna z największych aglomeracji w Polsce. Wiąże się z tym znacznie większa ilość wytwarzanych odpadów (m.in. takich jak gruz) niż w innych, mniejszych miastach. Pozbycie się odpadów budowlanych nie musi być jednak trudne. Mieszkańcy Krakowa mają kilka możliwości. Gdzie wywieźć gruz w Krakowie? Przedstawiamy najpopularniejsze możliwości.

Samodzielnie na wysypisko

Gdzie wywieźć gruz? Na wysypisko – tam jest jego miejsce. Ale dla mieszkańców Kraków przygotował wygodne rozwiązanie, jakim jest miejska Lamusownia. Co to za miejsce? Jest to Zbiorczy Punkt Gromadzenia Odpadów – miejsce, gdzie każdy z mieszkańców gminy krakowskiej może przywieźć w zasadzie dowolne odpady i całkowicie bezpłatnie oddać je do utylizacji. Jedyne wyjątki, jakie nie są przyjmowane w Lamusowni to odpady zielone, odpady medyczne, a także azbest, smoła i papa.

Odpady możemy wyrzucić do specjalnie przygotowanych kontenerów. Dostępne są kontenery na różnego typu odpady i należy zwracać uwagę, by umieszczać śmieci w kontenerze do tego przeznaczonym.

Przedsiębiorcy muszą się liczyć z koniecznością poniesienia drobnej opłaty – głównie za sprawą tego, że generują większe ilości odpadów niż zwykły konsument. Jest to świetne rozwiązanie, niestety w sytuacji kiedy mamy większą ilość śmieci, wiąże się to już z koniecznością wynajęcia odpowiedniego transportu, co wpływa na końcowy koszt przedsięwzięcia.

Oddać gruz innym

Kolejną możliwością pozbycia się gruzu jest oddanie go innej osobie. Po co komu gruz? Najczęściej są to osoby, które rozpoczynają budowę domu i zmagają się z koniecznością niwelacji bądź utwardzenia terenu pod budowę. Najłatwiej znaleźć takie osoby w popularnych, lokalnych serwisach ogłoszeniowych lub w okolicznych miejscowościach. Często przy głównej drodze można spotkać transparent z informacją “Przyjmę gruz”. Jeżeli często podróżujemy lub pracujemy za miastem, znalezienie osoby chętnej przyjąć gruz nie powinno stanowić problemu. Warunek to czysty gruz – bez elementów niebezpiecznych i metalowych. Najchętniej przyjmowane są odpady ceglane, betonowe i pochodne. Odbierający, zawsze też wskaże nam miejsce, gdzie dokładnie wyrzucić gruz. Niestety, chcąc skorzystać z takiego wariantu, musimy się liczyć z koniecznością posiadania własnego transportu. Głównie z uwagi na to, że odbierający wyświadcza nam niejako “przysługę” przyjmując gruz. Ciężko oczekiwać, że wszystko będzie po jego stronie.

W Krakowie pomogą specjaliści

Jesteś zainteresowany ofertą?

Skontaktuj się z nami.

Kontakt

W Krakowie i okolicach, możemy wywieźć gruz również korzystając z usług specjalistycznej firmy zajmującej się wywozem i utylizacją odpadów. Bez względu na to, z jakimi odpadami mamy do czynienia, często jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Pozwala zaoszczędzić dużo czasu i środków, jakie musielibyśmy przeznaczyć na zorganizowanie transportu i ludzi do pomocy.

Firma stawia kontener na gruz w wyznaczonym przez nas miejscu, a następnie – gdy już kontener napełnimy – wywozi go na wysypisko. Jeżeli jeden kontener to za mało, na jego miejsce podstawiany jest kolejny – pusty.

Podsumowując – jako mieszkańcy Krakowa mamy wiele możliwości pozbycia się gruzu. Od nas tylko zależy, czy chcemy pozbyć się go osobiście, poświęcając swój czas, czy może wolimy skorzystać z usług specjalistów. Do czego gorąco zachęcamy.