Odpady PCV. Czym są i gdzie je wyrzucić?

Odpady PCV

PCV to materiał stosowany w wielu dziedzinach. Choć wykonane z niego elementy cechują się dużą trwałością, po zużyciu mogą stać się dość kłopotliwym odpadami. Jak z nimi postępować?

Tworzywa sztuczne stanowią jedną z najczęstszych frakcji odpadów generowanych w naszych domach. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie odpady plastikowe powinny trafić do żółtego pojemnika. Tak jest np. w przypadku odpadów PCV. Zwykle możemy zetknąć z nimi podczas remontów, przebudów lub prac rozbiórkowych. Ze względu na dużą powszechność tego materiału, wielu z nas prędzej czy później stanie przed koniecznością ich utylizacji. Jak zrobić to w legalny i wygodny sposób? Więcej na ten temat piszemy w nowym artykule.

Odpady PCV – co do nich zaliczamy?

Odpady PCV, jak już wspomnieliśmy, są generowane stosunkowo często. W warunkach domowych najczęściej mamy z nimi do czynienia w następujących postaciach:

  • elementów stolarki otworowej (okna i drzwi tzw. plastikowe);
  • zdemontowane panele i wykładziny podłogowe;
  • kable (PVC stosowane jako warstwa izolacyjna);
  • tapety wodoodporne i zmywalne;
  • węże ogrodowe, do pralek itp.;
  • artykuły biurowe (PVC stosowane jako warstwa ochronna);
  • pojemniki do przechowywania;
  • dywaniki samochodowe;
  • zdemontowane elementy plastikowe z samochodów (zwłaszcza starszych).

Powyższa lista oczywiście nie zawiera wszystkich rodzajów odpadów zawierających odpady PCV. W razie wątpliwości co do tego, że ta substancja rzeczywiście znajduje się w danym odpadzie, nie należy wyrzucać go do żółtego pojemnika.

Odpad PCV. Czemu nie może trafić do plastiku?

Często można spotkać się z opinią, że odpad PCV nie może zostać poddany recyklingowi. W rzeczywistości jednak ponowne przetworzenie jest możliwe, ale odbywa się ono na zupełnie innych zasadach niż w przypadku często spotykanych odpadów z tworzyw polimerowych takich jak polipropylen lub polietylen. Wymaga też specjalnego przygotowania (oczyszczenia odpadów).

Ze względu na odmienne postępowanie recyklingowe, odpady PCV nie powinny być składowane i utylizowane razem z np. butelkami lub pojemnikami plastikowymi. Niewskazane jest też wyrzucanie ich do pojemnika na odpady zmieszane. Ta druga frakcja często jest utylizowana poprzez przetworzenie termiczne, które w przypadku PCV wiązałoby się z poważnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego.

Jak wygodnie i legalnie utylizować odpady PCV?

Jak zatem pozbyć się odpadów PCV w sposób legalny, bezpieczny dla środowiska i niepowodujący zbędnych trudności? Po pierwsze – można zawieźć je do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych właściwego dla miejsca naszego zamieszkania. Duży rozmiar i liczba odpadów może jednak uniemożliwić przetransportowanie ich zwykłym samochodem. Jeśli nie dysponujemy samochodem dostawczym, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie współpraca z firmą oferującą wywóz odpadów. W Krakowie i okolicach takie usługi świadczy MAX-GRUZ. W razie potrzeby zapewniamy także udostępnienie kontenera do bezpiecznego składowania demontowanych w toku prac elementów z PCV.