Jak posprzątać po remoncie?

Sprzątanie po remoncie

Zalegający w mieszkaniu pył, rozlane farby i kleje, gruz, stare meble i inne kłopotliwe odpady. To tylko niektóre z problemów, które mogą spotkać nas podczas sprzątania po remoncie. Jak je rozwiązać?

Remont mieszkania wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z najpoważniejszych jest z pewnością konieczność uprzątnięcia lokalu po zakończeniu prac. Tego typu porządki nie należą do najłatwiejszych. Problem może zarówno efektywne usunięcie pyłu i plam po farbach, gładziach czy lakierach, jak i legalna oraz wygodna utylizacja wygenerowanych w toku prac odpadów. Wspomniane trudności można jednak wyeliminować. W jaki sposób? To wyjaśniamy w naszym nowym poradniku.

Jak posprzątać po remoncie? Jak przygotować się do porządków?

Na efektywność sprzątania po remoncie duży wpływ ma odpowiednie przygotowanie. By maksymalnie ułatwić sobie porządki, warto przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Pierwsza mówi o usunięciu wszelkich pozostałości po remoncie poza lokal. Mowa tu przede wszystkim o gruzie oraz zdemontowanej stolarce, armaturze czy ceramice sanitarnej. Odpady tego typu, ze względu na duże gabaryty, mogą skutecznie utrudnić sprzątanie.

Kolejna zasada dotyczy konieczności dokładnego zaplanowania sprzątania i przygotowania niezbędnych narzędzi. By porządki były efektywne i bezproblemowe, warto wyposażyć się w ściereczki mikrofibry, gąbki, wydajny odkurzacz, mop oraz środki czystości dostosowane do specyfiki zmywanych powierzchni. Konieczne jest ponadto zabezpieczenie mebli i sprzętów przed pyłem. W tym celu najlepiej jest użyć folii budowlanej.

Jak posprzątać mieszkanie po remoncie? Najważniejsze zasady

Wielu problemów związanych z tym, jak posprzątać mieszkanie po remoncie, można uniknąć dzięki odpowiedniej technice. Pod tym względem największe znaczenie mają:

  • sprzątanie od góry do dołu: dzięki temu usuwany brud nie będzie opadał na już uprzątnięte powierzchnie;
  • sprzątanie najpierw na sucho, potem na mokro: w ten sposób można uniknąć rozmazywania pyłu lub pozostałości materiałów budowlanych na mytych nawierzchniach;
  • dobór odpowiednich narzędzi: powinny one być dopasowane do rodzaju powierzchni – np. szczotki o miękkim włosiu do drewnianych podłóg, a także różnego rodzaju końcówki odkurzacza do trudno dostępnych miejsc czy miękkie gąbki i ścierki do powierzchni podatnych na zarysowania;
  • dobór odpowiednich środków czystości zgodnie z rekomendacjami ich producenta;
  • staranność: dla końcowego efektu duże znaczenie mają takie jak elementy armatury w łazience, czy ramy okienne. Konieczne jest więc precyzyjne usunięcie znajdujących się na nich zabrudzeń;
  • czyszczenie na bieżąco: wszystkie zanieczyszczenia warto usuwać w miarę postępu prac remontowych – dzięki temu nie będą one utrudniały późniejszego sprzątania.

Jak posprzątać po remoncie i legalnie pozbyć się odpadów?

Ostatnia ważna kwestia to pozbycie się odpadów. W toku prac remontowych generujemy ich naprawdę sporo – mogą to być np. stare meble, gruz budowlany, zdemontowane elementy wyposażenia, zerwane tapety i panele, opakowania po narzędziach i materiałach budowlanych, a także zużyte narzędzia. Ze względu na ich specyfikę, nie powinniśmy wyrzucać ich do pojemnika na odpady zmieszane. By się ich pozbyć, warto skorzystać z usług profesjonalnych firm. MAX-GRUZ oferuje wywóz odpadów budowlanych w Krakowie wraz z dostarczeniem kontenera do ich składowania lub pomocą w wyniesieniu większych i cięższych odpadów.