Minimalizm w domu – pozbądź się zbędnych rzeczy

Minimalizm w domu - porady i pomysły na aranżacje

Minimalizm w domu to trend, który króluje już od kilku sezonów i sprawia, że wnętrze wygląda schludnie, a za sprawą mniejszej liczby rzeczy bardziej uporządkowane. Planujesz zrealizować marzenie o minimalistycznym mieszkaniu i pozbyć się starych sprzętów i mebli? Chcesz poznać najważniejsze wyznaczniki stylu minimalistycznego? Sprawdź nasze wskazówki i urządź estetyczne oraz funkcjonalne wnętrze.

Minimalizm w domu – cechy charakterystyczne

Ograniczenie liczby zbędnych bibelotów i mebli do minimum, surowe geometryczne formy, kubistyczne dodatki, jasne kolory, dominacja drewna, szkła i metalu – minimalizm w mieszkaniu może przybierać różne oblicza, jednak cechy charakterystyczne dla wszystkich wariacji na jego temat to przede wszystkim ład, porządek i harmonia we wnętrzu. Niezależnie od tego, czy dom jest utrzymany w stylu skandynawskim, industrialnym czy klasycznym, możesz zainspirować się minimalizmem i stworzyć przyjazną przestrzeń do odpoczynku czy pracy. Jak tego dokonać?

Sztuka wyrzucania

Gromadzenie bibelotów, pamiątek, starych dokumentów oraz innych przedmiotów to nawyk, którego trudno się pozbyć. Najczęściej rzeczy te odkładamy z myślą „może kiedyś się przydadzą” i w ten sposób w naszych mieszkaniach piętrzą się niepotrzebne stosy przedmiotów. Jeśli inspiruje Cię minimalizm w domu, musisz wprowadzić surowe zasady.

Zacznij od przejrzenia zawartości komód i szuflad – z pewnością znajdziesz tam stare rachunki i inne niepotrzebne drobiazgi, które bez wyrzutów sumienia możesz wyrzucić. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie szaf z ubraniami i wybranie rzeczy, które nie były noszone dłużej niż przez 1 rok – można je sprzedać, wymienić lub zapakować w worki i wrzucić do specjalnych kontenerów dla potrzebujących. Najtrudniejszym zadaniem z pewnością będzie pozbycie się pamiątek i bibelotów, które zagracają przestrzeń i zbierają kurz. Ustawione na półkach figurki czy wazoniki sprawiają, że w mieszkaniu szybciej robi się bałagan, dlatego warto ograniczyć ich ilość do minimum.

Stare meble – jak można się ich pozbyć?

A co z odpadami wielkogabarytowymi, których nie można po prostu wyrzucić do kosza na śmieci pod blokiem? Nieużywane sprzęty można oddać bliskim lub osobom potrzebującym, często jednak stare elementy wystroju wnętrza nie nadają się do dalszego użytkowania. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy profesjonalnych podmiotów, które oferują odbiór starych mebli i wypożyczają specjalne pojemniki na tego typu odpady.

Pracownicy firmy zajmującej się opróżnianiem mieszkań mogą także przyjechać do mieszkania lub domu, samodzielnie załadować nieużywane sprzęty i wywieźć je do miejsca segregacji oraz utylizacji. Podmioty świadczące tego typu usługi dysponują własnymi pojazdami, przystosowanymi do transportu odpadów oraz kontenerami o różnej pojemności, dzięki czemu można pozbyć się nie tylko starych krzeseł, ale również szaf czy komód. Wywóz starych mebli oraz ich utylizacja pozwala na odzyskanie części surowców wykorzystywanych do ich wyprodukowania, głównie drewna, jest więc usługą przyjazną środowisku naturalnemu.