Znaczenie recyklingu gruzu budowlanego

Recykling gruzu budowlanego - zalety i przebieg

Recykling gruzu to nie tylko sposób na optymalizację kosztów działalności firm budowlanych, ale też działanie na rzecz ochrony środowiska. Na czym polega ten proces i jak przebiega?

Trzy miliony ton gruzu – tyle każdego roku generują polskie firmy budowlane i inwestorzy indywidualni. Tak duża ilość przyczyniłaby się na pewno do znacznego zanieczyszczenia środowiska, a jego transport i utylizacja byłyby dla firm ogromnym wydatkiem. Tak się jednak nie dzieje, bo większość podmiotów ponownie wykorzystuje sporą część gruzu – szacunki mówią, że ta liczba przekracza obecnie 80 procent.

Korzyści z recyklingu gruzu czerpiemy wszyscy, to również działanie wpływające pozytywnie na środowisko naturalne. Odzyskanie surowców zmniejsza potrzebę ich wydobywania z naturalnych stanowisk, a to umożliwia sprawniejszą eksploatację zasobów i ograniczenie zanieczyszczeń. Na czym jednak polega recykling gruzu budowlanego? Jak można wykorzystać tego typu odpady?

Recykling gruzu – jak przebiega?

Przygotowanie gruzu do ponownego wykorzystania z technologicznego punktu widzenia nie jest trudne, jednak wymaga specjalistycznego sprzętu. Pierwszym etapem całej procedury jest oczyszczenie gruzu ze wszystkich zanieczyszczeń. Najczęściej jest to drewno, elementy metalowe takie jak wkręty i śruby, a także fragmenty tapet czy folii. W tym celu stosuje się przesiewacze, które umożliwiają szybkie usunięcie niepożądanych domieszek.

Oczyszczony gruz poddaje się procesowi rozdrabniania. By osiągnąć odpowiednią szybkość i wydajność, wykorzystuje się kruszarki, które oferują kilka stopni rozdrobnienia materiału i pozwalają odzyskać aż 90 procent materiału. Gruz może przybrać postać drobnego żwiru, a średnica pojedynczego ziarna wahać się od kilku do sześćdziesięciu milimetrów – w zależności od materiału oraz konfiguracji maszyny. Recyklingowi może zostać poddany gruz, w skład którego wchodzi asfalt, ceramika, cegła, beton oraz żużel.

Jak ponownie wykorzystać gruz?

Tak przetworzony gruz wykorzystuje się do wielu celów. Najczęściej służy do wykonywania podbudowy dróg i parkingów, a także wylewek przy wznoszeniu tarasów i rozbudowie już istniejących obiektów. Najlepiej sprawdza się gruz betonowy o frakcji od 30 do 65, którego poszczególne części klinują się nawzajem, dając stabilne podłoże pod kostkę brukową lub wylewkę. Poza betonem dość dobrze sprawdza się też gruz z pełnej cegły – zwłaszcza tej pochodzącej z rozbiórki przedwojennych budynków.

Co zrobić z gruzem po remoncie?

Wspomnieliśmy już, że do recyklingu gruzu niezbędne są specjalistyczne maszyny. Te jednak nie należą do najtańszych, co czyni samodzielne przetwarzanie gruzu przez prywatnych inwestorów nieopłacalnym. W sytuacji, gdy potrzebujemy żwiru gruzowego, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup paczkowanego kruszywa od firmy profesjonalnie zajmującej recyklingiem odpadów budowlanych.

Gruz generowany przy remoncie należy więc przekazać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jeśli jest go niewiele lub dysponujemy odpowiednio dużym samochodem, możemy dostarczyć go na własną rękę. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, warto wynająć kontener na gruz. To rozwiązanie nie tylko wygodne, ale też tanie, bo w koszt usługi wchodzi nie tylko dostarczenie pojemnika, ale też kontenerowy wywóz gruzu oraz legalna utylizacja odpadów.