Przeprowadzka do innego miasta – jak zutylizować meble i niepotrzebny sprzęt?

Przeprowadzka do innego miasta - jak zutylizować meble?

Kiedy w najbliższej perspektywie mamy przeprowadzkę do innego miasta, dobrze jest zrobić wnikliwą kwerendę wśród naszego wyposażenia mieszkania. Często podczas takiego przeglądu dojdziemy do wniosku, że pewne elementy wyposażenia, takie jak meble, nie będą nam potrzebne w nowym lokum. W takiej sytuacji najlepsze rozwiązanie to utylizacja mebli. Kraków jest jednym z tych miast, w których mieszkańcy mają kilka opcji do wyboru.

Gdzie w Krakowie można utylizować meble?

W pierwszej kolejności zastanówmy się nad tym, czy meble faktycznie nadają się wyłącznie do utylizacji czy moźe jeszcze mogą się komuś przydać. W pierwszym przypadku najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zawiezienie mebli do Lamusowni. Czym jest Lamusowania? To specjalne miejsce, mieszczące się w Krakowie przy ulicy Nowohuckiej 1D, gdzie mieszkańcy mogą oddać niepotrzebne meble. Co więcej – całkowicie nieodpłatnie.

Drugie miejsce, gdzie możemy wywieźć stare meble, to Punkt Składowania Odpadów Wielkogabarytowych Barycz – mieści się on przy ulicy Krzemienieckiej 40. W obydwu przypadkach finalnie dojdzie do utylizacji starych mebli. Kraków w ten sposób stara się ograniczyć sytuacje, gdzie takimi odpadami mieszkańcy palą w domowych paleniskach, tym samym mocno zanieczyszczając powietrze. Oddane do Lamusowni czy na Barycz meble są utylizowane w sposób bezpieczny dla środowiska, my musimy je tam jedynie zawieźć.

Jeżeli zajęliśmy się planowaniem przeprowadzki do innego miasta znacznie wcześniej i mamy trochę wolnego czasu, to możemy oddać meble innym lub sprzedać je za drobną opłatą. W sukurs przychodzą nam tutaj popularne portale ogłoszeniowe, ale również internetowy “Bazar” należący do MPO, gdzie można bezpłatnie i bez konieczności rejestrowania się wystawić meble na sprzedaż bądź do oddania.

Profesjonalny wywóz mebli

Bezsprzecznie najwygodniejszym i najszybszym sposobem utylizacji starych mebli jest jednak skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w tego typu usługach. Dlaczego jest to tak wygodne? Ponieważ jedyne, co wówczas musimy zrobić, to zadzwonić do firmy i zgłosić potrzebę zutylizowania mebli. Nie musimy się nawet martwić o transport, ponieważ pracownicy firmy sami zajmą się załadowaniem mebli do kontenera, a także ich segregacją i wywiezieniem do utylizacji. Stare meble zawierają wiele cennych surowców wtórnych, takich jak naturalne, wysokiej jakości drewno i metal. Obydwa te materiały podlegają recyklingowi, dlatego segregacja jest konieczna.

Utylizacja starych mebli – Kraków doskonale pokazuje, jakie ma na to sposoby i pomaga mieszkańcom w tym procesie. Jednak nie zawsze mamy czas na to, aby samodzielnie się tym zająć, tak może być na przykład w sytuacji, kiedy przeprowadzamy się do innego miasta. Dlatego w takim wypadku najlepiej jest skorzystać z usług fachowców, którzy zajmą się za nas całym tym przedsięwzięciem.