Kolory koszy na śmieci – poradnik dla mieszkańców Krakowa

Kolory koszy na śmieci - poradnik dla mieszkańców Krakowa

Wraz z początkiem kwietnia 2019 roku w życie weszły nowe unijne przepisy dotyczące segregacji śmieci. Dla wielu gospodarstw domowych zmiany mogą okazać się nieco uciążliwe, bo wprowadzają jeszcze większą liczbę pojemników. Warto jednak pamiętać, że ich wprowadzenie przyniesie spore korzyści całemu społeczeństwu, zwiększając ilość przetwarzanych ponownie odpadów i zmniejszając ich negatywny wpływ na środowisko. Wyjaśniamy, jak uniknąć problemów związanych z nowymi zasadami.

Kolory koszy na śmieci: brązowy

Brązowy kolor kosza na śmieci zarezerwowany jest dla odpadów biodegradowalnych. Powinny trafić do niego między innymi resztki żywności, obierzyny warzyw oraz owoców, skorupki jajek oraz fusy. Nie zapominajmy, że mięso i kości – jako odpady niepodlegające kompostowaniu – powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Kolory koszy na śmieci: żółty

Żółty pojemnik na śmieci przeznaczony jest natomiast do przechowywania odpadów plastikowych i metalowych. Chodzi między innymi po opakowania po kosmetykach i żywności (o ile wcześniej zostaną dokładnie opróżnione i umyte), elementy styropianowe, puszki aluminiowe i stalowe oraz kartony po mleku lub sokach. Nie wyrzucajmy do niego opakowań po lekach, olejach i chemikaliach. Poza tym nie powinniśmy umieszczać w nich plastikowych zabawek i zużytych sprzętów elektronicznych.

Kolory koszy na śmieci: szary

Określając kolory koszy na śmieci, barwę szarą przypisano do odpadów zmieszanych. Do tych kontenerów należy wyrzucać śmieci, które nie mogą trafić do pozostałych pojemników. Wyjątek stanowi gruz, stare meble, opony, zużyte świetlówki, sprzęt RTV/AGD, elementy stolarki otworowej, zerwane płytki ceramiczne lub podłogi. By pozbyć się tego typu odpadów, należy zamówić kontener na śmieci – w Krakowie taką usługę oferuje między innymi nasza firma. Rozwiązaniem dla osób dysponujących autem dostawczym może też być samodzielne wywiezienie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W Krakowie funkcjonują dwa takie punkty.

Kolory koszy na śmieci: zielony

Zielony kosz na śmieci służy do wyrzucania opakowań szklanych – butelek po napojach lub słoików. Co ważne: nie należy umieszczać w nim szkła stołowego (a więc szklanek, karafek lub spodków), ceramiki, szyb oraz oraz szkła zbrojonego i hartowanego.

Kolory koszy na śmieci: niebieski

Ostatni kolor koszy na śmieci to niebieski. Zgodnie z nowymi przepisami ten jest zarezerwowany dla papieru. Do niebieskiego pojemnika wyrzucajmy stare gazety, zużyte zeszyty i notatniki, wszelkiego typu plakaty czy ulotki, a także opakowania kartonowe i papierowe. Te ostatnie mogą do niego trafić, ale tylko jeśli nie miały kontaktu z produktami tłustymi, lekarstwami lub chemikaliami. Zabronione jest również umieszczanie w nich papieru lakierowanego i foliowanego oraz opakowań typu tetra-pack.