Ile rozkłada się plastik i inne śmieci?

Plastikowe śmieci

Polska na tle unijnej średniej nie wypada źle, jeśli chodzi o produkcję śmieci, ale mamy poważne problemy z ich odzyskiwaniem. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, ile czasu rozkłada się plastik i inne śmieci.

Dlaczego ważna jest świadomość tego, jak długo rozkładają się śmieci?

Nadmierna produkcja odpadów dotyczy właściwie wszystkich krajów z wysoko rozwiniętą gospodarką. Ten problem jest dotkliwy również na Starym Kontynencie. Przeciętny Europejczyk w ciągu roku generuje ponad pół tony śmieci. Cała Europa wytwarza więc blisko 225 ton odpadów rocznie. Nasz kraj na tle unijnej średniej nie wypada wprawdzie tragicznie – produkujemy „tylko” 350 kilogramów na osobę – ale mamy poważne problemy z ich odzyskiwaniem.

Rozwiązanie problemu to kwestia nie tylko rozwiązań systemowych, ale także zmiany indywidualnych przyzwyczajeń i wyborów konsumentów. I choć w tym względzie w ostatnich latach zaszły spore zmiany, to wciąż wiele osób – świadomie lub nie – przyczynia się do nieuzasadnionego zwiększenia ilości odpadów. Pomóc w porzuceniu złych nawyków może świadomość na temat tego, ile czasu musi minąć, by poszczególne rodzaje odpadów uległy rozkładowi i w jaki sposób wpływają na środowisko.

Ile rozkłada się plastikowa butelka i czemu warto poddać ją recyklingowi?

Rozkład plastiku to jeden z najważniejszych tematów ostatnich lat. I słusznie, bo po dekadach zachłyśnięcia „cudownymi” właściwościami jednorazówek wyprodukowanych z tworzyw sztucznych wreszcie zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak destrukcyjny wpływ mogą one wywierać na środowisko naturalne i nasze zdrowie.  Setki tysięcy plastikowych śmieci to problem tym poważniejszy, że ich rozkład może trwać, w zależności od konkretnego tworzywa, od stu do nawet tysiąca lat.

Na szczęście istnieją sposoby na to, by bez całkowitego rezygnowania z plastiku i rewolucji w gospodarce pokonać takie trudności. Tworzywa sztuczne doskonale poddają się bowiem recyklingowi. Zużyte jednorazowe butelki po wodzie lub napojach mogą być ponownie wykorzystane i to nie tylko do produkcji kolejnych opakowań, ale też np. odzieży.

Ile lat rozkłada się szkło? Na pewno dłużej niż sądzi większość z nas

Szkło ma opinię jednego z najbardziej przyjaznych dla środowiska materiałów wykorzystywanych do produkcji opakowań. Słusznie, choć nie odpowiada za to wcale szybkość rozkładu. Jak długo rozkłada się szkło? Odpowiedź może być dla wielu zaskakująca, bo badania naukowe dowodzą, że ten okres może wynieść nawet 4 tysiące lat. Na szczęście recykling opakowań szklanych jest bardzo prosty i skuteczny w niemal 100 procentach. By ułatwić zadanie firmom świadczącym wywóz odpadów w Krakowie, należy jedynie starannie segregować śmieci szklane i umieszczać w pojemnikach jedynie te, które rzeczywiście powinny się w nich znaleźć.

Ile rozkłada się papier? Odpowiedź nie jest wcale tak oczywista

Kolejny materiał, który nie stanowi dużego zagrożenia dla natury to papier. Jego ekologiczny charakter to wypadkowa dwóch czynników – możliwości ponownego przetworzenia oraz krótkiego czasu rozkładu. Poddając recyklingowi tonę odpadów papierowych, jesteśmy w stanie uratować przed piłą blisko 17 drzew. Czas potrzebny do całkowitego rozłożenia papieru wynosi zaś od miesiąca do pół roku.