Gdzie wywieźć śmieci z budowy domu?

Odpady budowlane czekające na wywóz

Planując budowę domu, musimy stanąć przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich – o którym często zapominamy – jest obowiązek właściwej utylizacji generowanych podczas prac odpadów. Gdzie wywieźć śmieci z budowy domu?

Odpady budowlane. Jakie rodzaje generujemy podczas budowy?

Odpady generowane w toku prac budowlanych możemy z grubsza podzielić na następujące grupy:

 • kruszony beton;
 • gruz ceglany;
 • elementy ceramiki: między innymi zerwane płytki, muszle WC, umywalki itp.;
 • gruz mieszany, składający się z cegieł, betonu i ceramiki;
 • drewno i płyty drewnopochodne;
 • płyty gipsowe;
 • resztki materiałów izolacyjnych (np. wata mineralna, styropian, papa czy membrany dachowe);
 • materiały niebezpieczne (przede wszystkim azbest), których przechowywanie, transport i utylizacja wymaga odpowiednich pozwoleń.

Odpady z budowy domu. Jak bezpiecznie i legalnie je przechowywać?

Kwestię przechowywania odpadów z budowy domu regulują przepisy. Te mówią, że miejsce, w którym będą one magazynowane, powinno być tak dobrane, by możliwie jak najbardziej zminimalizować ich negatywny wpływ na środowisko. Według nich może to być na przykład:

 • altana (zarówno ze ścianami oraz zadaszeniem ażurowym, jak i pełnym);
 • osobne pomieszczenie w budynku;
 • utwardzony fragment gruntu, na którym można przechowywać big bagi i kontenery służące do magazynowania i transportu odpadów. Naszym klientom oferujemy kontenerowy wywóz gruzu w Krakowie oraz sąsiednich miejscowościach. W ramach usługi dostarczymy kontener o wybranej pojemności w miejsce wskazane przez klienta, a po jego zapełnieniu odbierzemy je wraz z zawartością i zadbamy o ich prawidłową utylizację.

Odpady z budowy domu. Czy można wykorzystać je ponownie?

Niektóre odpady z budowy domu możemy bez problemu wykorzystać ponownie. Na takie rozwiązanie warto zdecydować się przede wszystkim ze względu na oszczędność oraz kwestie ekologiczne. Dotyczy to zwłaszcza gruzu, który może być wykorzystany na przykład do profilowania terenu, budowy oczka wodnego wraz z kaskadą, do wylewek czy jako podkład do pod kostkę brukową. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie go wykorzystać, możemy opublikować ogłoszenie i za jego pośrednictwem znaleźć osobę, która odbierze go od nas na własny koszt.

Gdzie wywieźć śmieci z budowy? Najważniejsze sposoby 

O ile tylko dysponujemy odpowiednio dużym samochodem, śmieci z budowy możemy zawieźć do PSZOK-u na własną rękę. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak wspomniany kontenerowy wywóz śmieci. Polecamy go nie tylko klientom nieposiadającym auta dostawczego. W ten sposób oszczędza się czas, który musielibyśmy poświęcić czas na wyjazd do PSZOK-u, a także zyskujemy możliwość wygodnego i bezpiecznego składowania odpadów w przeznaczonym do tego kontenerze.