Odpady z działalności gospodarczej – co trzeba o nich wiedzieć?

Kobieta wrzucająca śmieci do małego biurowego kosza

Kwestia odpadów to ważny, chociaż niekiedy zaniedbywany aspekt prowadzenia działalności gospodarczej. Co na temat generowanych przez firmę śmieci powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca? Na to pytanie odpowiadamy w nowym artykule.

Odpady a działalność gospodarcza

Do 2019 kwestia odpadów wytworzonych w ramach prowadzenia działalności gospodarczej nie była skomplikowana. Przedsiębiorca po prostu podpisywał umowę z firmą zajmującą się wywozem odpadów, a ta zajmowała się odbiorem śmieci i ich utylizacją. Wraz z wprowadzeniem przepisów o Bazie Danych Odpadowych (temu tematowi poświęciliśmy osobny artykuł o BDO), zakres związanych z generowanymi odpadami obowiązków spoczywających na przedsiębiorcach znacząco się zwiększył.

Dla osób, które dopiero zaczynają prowadzenie własnej firmy, ta kwestia może okazać się źródłem sporych problemów. By ich uniknąć, warto dowiedzieć się, co na temat śmieci wytwarzanych w firmie mówią przepisy i jakie obowiązki w związku z nimi ma jej właściciel. Z dalszej części artykuły dowiesz się, jak wygląda kwestia odpadów z działalności gospodarczej i które ich rodzaje wymagają specjalnego traktowania.

Działalność gospodarcza – kiedy umowa na wywóz śmieci jest konieczna?

Zacznijmy od wyjaśnienia tego, które przedsiębiorstwa nie mają obowiązku zawiązania umowy z firmą oferującą wywóz śmieci oraz prowadzenia ewidencji. Do tej grupy należy zaliczyć przede wszystkim:

  • przedsiębiorstwa zlecające prace związane z generowaniem odpadów podmiotom zewnętrznym (o ile umowa zawarta między dwiema stronami mówi, że wytwórcą odpadów jest zleceniobiorca);
  • firmy działające w biurowcach i innych współdzielonych budynkach posiadających własne rozwiązania dotyczące wywozu śmieci (pod warunkiem, że ta kwestia jest ujęta w umowie);
  • podmioty, które generują jedynie śmieci związane z bytowaniem pracowników (te traktowane są jako odpady komunalne) – na przykład niektóre firmy z branży IT.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a wywóz śmieci

Kolejna kwestia dotyczy wielkości firmy. Temat jednoosobowej działalności gospodarczej i śmieci dla wielu przedsiębiorców wciąż pozostaje nie do końca jasny. Tymczasem przepisy mówią jasno, że stan zatrudnienia nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia. Firmy jednoosobowe, jeśli spełniają określone warunki i są wytwórcami odpadów związanych z ich działalnością, również powinny prowadzić ich ewidencję oraz podpisać umowę o wywóz.

Prowadzenie ewidencji odpadów. Kogo dotyczy ten obowiązek?

Wspomniane obowiązki według aktualnych przepisów dotyczą podmiotów spełniających przynajmniej jeden z następujących warunków:

  • sprzedają towary dystrybuowane w opakowaniach, opony (nie tylko samochodowe), środki smarne, baterie i akumulatory oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny. Dotyczy to również firm handlujących określonymi typami pojazdów;
  • produkują, importują lub kupują opakowania od firm działających na terenie Unii Europejskiej;
  • odbierają odpady komunalne, prowadzą sprzedaż odpadów lub pośredniczą w dotyczących ich transakcjach;
  • prowadzą sprzedaż toreb foliowych objętych opłatą recyklingową;
  • wytwarzają odpady w toku swojej działalności (między innymi zakłady produkcyjne, salony kosmetyczne i fryzjerskie, gabinety stomatologiczne itp.).