Gdzie wyrzucić stare opony?

Gdzie wyrzucić stare opony - 3 legalne sposoby

Gdzie wyrzucić stare opony? Jak można je ponownie wykorzystać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule oraz przedstawiamy 3 legalne sposoby na utylizację tego rodzaju odpadów.

Wiosna to czas zmiany opon z zimowych na letnie. Przy tej okazji często pozbywamy się zużytego ogumienia. Nie zapominajmy jednak, że zgodnie z prawem nie powinniśmy wyrzucać ich do pojemnika na odpady komunalne. Co więc zrobić ze starymi oponami? Pomijamy oczywiście rozwiązania nielegalne, takie jak spalenie w piecu lub wywiezienie na dzikie wysypisko, bo są one nieetyczne, nieekologiczne i grożą poważnymi karami finansowymi. Po ich odrzuceniu nadal pozostaje wiele sposobów na ich legalną utylizację lub ponowne wykorzystanie.

Gdzie wyrzucić opony? 3 legalne sposoby

Najłatwiej mają kierowcy, którzy wymieniają opony w serwisie. Większość z takich punktów przyjmuje od swoich klientów zużyte ogumienie, a następnie przekazuje je firmie zajmującej się odzyskiem opon. Pamiętajmy jednak, że przepisy nie zobowiązują warsztatów do odbioru starych opon. To jedynie dobra praktyka i może okazać się, że po zmianie ogumienia serwisanci poproszą nas, byśmy stare egzemplarze zabrali ze sobą.Gdzie wyrzucić opony, jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce lub jeżeli opony zmieniamy samodzielnie? Wówczas powinniśmy zadbać o to, by trafiły one do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Takie punkty działają w każdej gminie i przyjmują od mieszkańców odpady bez żadnych opłat. Często jednak przewiezienie opon okazuje się trudne lub niemożliwe – zwłaszcza, jeśli rodzina używa kilku aut i – co za tym idzie – kilku kompletów ogumienia. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie kontenerowy wywóz śmieci.

Jeżeli jednak czas nie jest priorytetem, możemy zaczekać, aż lokalny samorząd zorganizuje zbiórkę odpadów. Zwykle odbywają się one co miesiąc i w ich ramach można wystawić dowolne śmieci, które nie powinny trafić do pojemnika z odpadami zmieszanymi.

Stare opony – co z nimi zrobić?

To pytanie pojawia się zawsze, kiedy na strychu, w piwnicy lub garażu zalegają stare opony: co z nimi zrobić, jeśli nie chcemy ich wyrzucić? Tu możliwości jest całkiem sporo. Opony to jeden z najlepszych materiałów do upcyklingu, czyli nadania starym i zużytym przedmiotom nowego życia. Przy niewielkim nakładzie pracy zużyte ogumienie może zmienić się w efektowne posłanie dla psa lub kota, puf do siedzenia, stolik kawowy lub stojak na doniczkę. Stare opony znajdują też zastosowanie w ogrodzie, gdzie mogą posłużyć jako kwietnik lub donica.

W wyspecjalizowanych zakładach opony można też poddawać recyklingowi. Powstają z nich surowce, takie jak pył, miał, grys i granulat, które następnie są wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu. Jeśli mieszanka gumy jest w dobrym stanie, opony można poddać bieżnikowaniu, czyli dodaniu nowego bieżnika poprzez nalanie lub zgrzanie. W ten sposób powstaje nowe, zdatne do ponownego użytku ogumienie.