Jak wykorzystać gruz w ogrodzie?

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie - 4 pomysły

Gruz powstający przy przebudowach, remontach i wyburzeniach to dość kłopotliwy odpad. Nie można wyrzucić go do pojemnika na odpady komunalne, ani też bez przerwy składować na posesji. Na szczęście istnieją sposoby na to, by gruz wykorzystać w legalny sposób, bez narażania się na konsekwencje prawne.

Stworzyliśmy listę 4 elementów do ogrodu, do przygotowania których można wykorzystać fragmenty wyburzonych ścian, skute płytki czy potłuczoną ceramikę sanitarną.

Jak wykorzystać gruz w ogrodzie – fundamenty

Altana czy taras to wprost wymarzone miejsce na beztroski wypoczynek w letnie popołudnie, obiad w rodzinnym gronie lub dużą imprezę ze znajomymi. By jednak konstrukcja była trwała, niezbędne jest wykonanie fundamentów. Do ich usypania doskonale nadaje się gruz. Podobnie wygląda sprawa z podjazdem do garażu, utwardzeniem fragmentu działki (np. pod grill lub kosz do koszykówki) czy ścieżek.

Jak wykorzystać gruz? Do dzikiego ogrodu

Fragment ogrodu wysypany gruzem i przykryty ziemią to doskonałe miejsce do rozwoju roślin ruderalnych. Zapewniają odpowiedni drenaż i doskonale symulują takie stanowiska, jak przydrożne rowy, pola czy nieużytki. To doskonała wiadomość dla miłośników dzikich roślin, którzy chcieliby w swoim ogródku zacząć uprawiać takie nietypowe gatunki, np.: wrotycz, piołun czy mak.

Jak wykorzystać gruz? Do alpejskiego skalniaka

Z tych samych powodów gruz pozostający po pracach budowlanych doskonale sprawdza się także przy budowie skalniaków. Usypując z gruzu niewielkie wzniesienie, a następnie obkładając je ozdobnymi kamieniami (a najlepiej pozwalając, by obrosły porostami), a także obsadzając alpejskimi gatunkami roślin, możemy niewielkim kosztem zyskać świetną dekorację naszego ogrodu.

Jak wykorzystać gruz? Do formowania terenu

W wielu przypadkach urozmaicenie rzeźby terenu bardzo pozytywnie wpływa na wygląd ogrodu. Materiałem wręcz idealnym do wykonania niewielkich pagórków czy wałów jest właśnie gruz. Ostre krawędzie cegieł lub płytek klinują się nawzajem, co zapewnia wysoką stabilność konstrukcji. Nie bez znaczenia jest też odpowiedni drenaż usypanych w ten sposób form, zapobiegający zbieraniu się wilgoci – na przykład pochodzącej z deszczu.

Duże ilości gruzu – co z nimi zrobić?

Podczas naprawdę zaawansowanych prac mogą jednak powstawać tak duże ilości gruzu, że ich wykorzystanie powyższymi sposobami byłoby niemożliwe. Co zrobić w takich sytuacjach? Zgodnie z przepisami powinniśmy dostarczyć go do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Nasza firma oferuje kontenerowy wywóz gruzu – usługę skierowaną między innymi do klientów, którzy ze względu na brak wystarczająco dużego auta lub wolnego czasu nie mogą samodzielnie dostarczyć odpadów budowlanych do PSZOK-u.