Co zrobić z ziemią z wykopu?

Co zrobić z ziemią z wykopu - sposoby utylizacji

Ziemia wykopowa – mimo, że można wykorzystać ją na wiele sposobów – przez wielu inwestorów traktowana jest jako kłopotliwy odpad. Wyjaśniamy, co zrobić z ziemią z wykopu: jak ją wykorzystać lub przekazać do utylizacji.

Wybór projektu i wykonawcy, skompletowanie materiałów i niezbędnych dokumentów – to o tym zwykle myślimy, planując budowę domu. Rzadko zaś poświęcamy uwagę kwestii odpadów. Tymczasem na wszystkich etapach inwestycji generowane są ich naprawdę duże ilości. Jednym z tych, których powstaje najwięcej, jest ziemia pochodząca z dołu pod fundamenty. Co z nią zrobić? W jaki sposób ją legalnie zutylizować? Czy istnieją sposoby, by ponownie wykorzystać ją na późniejszych etapach aranżowania posesji?

Co zrobić z ziemią z wykopu: gleba próchniczna

Wierzchnia warstwa ziemi to humus – urodzajna gleba, zazwyczaj doskonale nadająca się do założenia ogródka lub warzywnika. Jest cennym rodzajem ziemi, dobrze więc ją odpowiednio wykorzystać. By jednak upewnić się, że gleba faktycznie sprawdzi się w uprawie, należy skorzystać z usług geologa, który zmierzy jej odczyn. O ile nie będzie on zbyt kwaśny (co często ma miejsce na działkach porośniętych przez iglaki), warto usypać z niej hałdę o średnicy maksymalnie 300 centymetrów i wysokości 150 centymetrów, a następnie obsiać ją jakimikolwiek roślinami. To pozwoli zachować jej właściwości aż do momentu, kiedy ją wykorzystamy.

Co zrobić z ziemią z wykopu: gleba nieurodzajna

Pod warstwą humusu znajduje się gleba nieurodzajna, której nie można użyć do uprawy roślin. Nie oznacza to jednak, że nie ma ona innych zastosowań. Co zrobić z ziemią z wykopu? Świetnie sprawdzi się jako materiał do formowania terenu – na przykład usypania niewielkich pagórków. Jest to o tyle łatwe, że ziemia wykopowa według prawa nie jest odpadem, dopóki nie zostanie wywieziona z działki. Za jej składowanie nie zostanie więc nałożona na nas żadna kara. Jeśli jednak nie mamy pomysłu na jej wykorzystanie, możemy też przekazać ziemię innej osobie. W tym celu warto przejrzeć lokalne ogłoszenia w prasie i internecie. Wśród nich często pojawiają się te od osób chcących przyjąć ziemię wykopową do wykorzystania podczas prac na swojej działce.

Ile kosztuje wywóz ziemi i komu to zlecić?

Kolejna opcja to kontenerowy wywóz ziemi. Ile kosztuje to rozwiązanie? Cena jest ustalana indywidualnie dla każdego zlecenia i zależna przede wszystkim od wielkości kontenera, który udostępnimy w ramach tej usługi. Jego pojemność powinna oczywiście być dostosowana do ilości i objętości ziemi. To, ile kosztuje wywóz ziemi, zależy też od czasu załadunku kontenera. Klienci naszej firmy mają na to 5 dni. Każdy kolejny dzień korzystania z pojemnika wiąże się z dodatkowymi opłatami, wyszczególnionymi w umowie.