Gdzie wyrzucać odpady budowlane w Krakowie?

Gdzie wyrzucać odpady budowlane w Krakowie - poradnik dla mieszkańców Małopolski

Planując remont, warto wcześniej dowiedzieć się, gdzie wyrzucać odpady budowlane. W tym poradnikowym tekście wyjaśniamy, w jaki sposób mogą się ich pozbyć mieszkańcy Krakowa.

Przebudowa domu, generalny remont lub prace rozbiórkowe… Co je łączy? Przede wszystkim fakt, że w ich toku generowane są spore ilości odpadów. Dość kłopotliwych, bo zgodnie z przepisami nie można wyrzucić ich do zwykłego pojemnika na śmieci. Wyjaśniamy, gdzie wyrzucać odpady budowlane w Krakowie i przedstawiamy opcje zarówno dla osób posiadających przystosowany do tego samochód, jak i tych, które nie mogą samodzielnie przewieźć śmieci.

Gdzie wyrzucać odpady budowlane, mając odpowiedni samochód?

1. Lamusownia na Nowohuckiej

Lamusownia to jeden z dwóch krakowskich PSZOK-ów, zlokalizowany przy Nowohuckiej 1d. To nowoczesny obiekt gospodarowania odpadami, których nie można łączyć z komunalnymi. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 6.30-18 oraz w soboty w godzinach 6.30-14. Przyjmuje między innymi:

  • drewno (również zmieszane oraz impregnowane),
  • opakowania po farbach i innej chemii budowlanej,
  • gruz,
  • uszkodzone narzędzia i sprzęt budowlany,
  • zerwane tapety,
  • zużytą folię malarską,
  • stare meble i ceramikę sanitarną.

O transport odpadów na miejsce musimy zadbać sami, jednak w związku z ich oddaniem nie ponosimy żadnych kosztów – o ile remont nie jest częścią działalności firmy.

2. PGOW na Krzemienieckiej

Drugi PSZOK w Krakowie mieści się przy Krzemienieckiej 40 – to Punkt Gromadzenia Odpadów Wielkogabarytowych PGOW-Barycz. Obiekt jest czynny w tych samych godzinach i przyjmuje te same odpady, co Lamusownia. Podobnie jak w przypadku pierwszego punktu – Lamusowni – również tutaj oddanie śmieci przez osoby fizyczne jest darmowe.

3. Skup surowców wtórnych

Pozbywając się odpadów budowlanych, niekiedy można odzyskać część kosztów poniesionych podczas przeprowadzonych prac. Elementy, takie jak miedziane rdzenie przewodów, stalowe części konstrukcji budynku lub profile aluminiowe, o ile zebraliśmy ich dużą ilość, warto oddać do skupu surowców wtórnych.

Odpady budowlane – gdzie je wyrzucać bez własnego transportu?

1. Skorzystaj z ogłoszeń

Jeszcze przed rozpoczęciem prac dobrze jest przejrzeć lokalne portale w poszukiwaniu ogłoszeń od osób chcących przyjąć gruz. Taki rodzaj odpadów doskonale nadaje się do ponownego wykorzystania, na przykład podczas budowy dróg, podjazdów czy placów. Stąd też liczne oferty przyjęcia go za darmo, w ramach których odbiorca pokrywa koszt jego transportu.

2. Zleć to specjalistom

Co jednak zrobić, jeśli nie mamy odbiorcy, który przyjmie odpady budowlane? Gdzie wyrzucać w Krakowie śmieci pozostające po pracach remontowych bez własnego transportu? Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kontenerowego wywozu odpadów. W ramach tej usługi dostarczymy do klienta kontener, który ten może zapełnić gruzem, drewnem, zdemontowanymi podłogami itp. Następnie kontener odbierzemy i przekażemy jego zawartość do utylizacji.