Jak uprzątnąć teren po rozbiórce budynku?

Co zrobić z odpadami budowlanymi lub rozbiórkowymi?

Wywóz odpadów budowlanych i rozbiórkowych dla osób niedysponujących wystarczająco dużym samochodem może być sporym problemem. Jak sobie z nim poradzić? Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów i wywóz powierzyć firmie wyspecjalizowanej w świadczeniu takich usług.

Na rynku wtórnym znajdziemy mnóstwo działek z już istniejącymi budynkami, często niezdatnymi do dalszego użytkowania. Zwykle nie wpływają one na cenę nieruchomości, co wielu kupujących skłania do skorzystania z takich ofert. Decydując się na taki krok warto jednak pamiętać, że w większości przypadków niezbędna będzie rozbiórka tych obiektów. Ta rodzi kilka problemów, z których najpoważniejszym jest konieczność uporządkowania terenu i pozbycia się powstałych podczas prac odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak go rozwiązać?

Odpady budowlane i rozbiórkowe – ustawa

Warto zacząć od tego, jak według przepisów należy składować oraz utylizować odpady budowlane i rozbiórkowe. Ustawa z 14 grudnia 2012 mówi, że nie mogą one trafić do zwykłego kontenera na odpady komunalne. Powinny natomiast być oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie punkty, zgodnie z przytaczaną już ustawą, działają we wszystkich gminach, a w największych miastach jest ich nawet po kilka. O tym, w jaki sposób odpady trafiają do PSZOK-u, opowiemy w następnej części artykułu.

Skutkiem prac rozbiórkowych jest przede wszystkim gruz (betonowy, ceramiczny lub ceglany), który po obróbce staje się doskonałym materiałem budowlanym. Poddany kruszeniu może być wykorzystany do budowy podjazdów, dróg, placów czy tarasów, o czym pisaliśmy na blogu we wpisie o 3 sytuacjach, kiedy można wykorzystać gruz. Recyklingiem gruzu może zająć się firma prowadząca gospodarkę odpadami na terenie gminy (administrator PSZOK-u) lub sam wykonawca prac rozbiórkowych, o ile znajdzie dla niego zastosowanie. Tego typu odpady mogą więc przydać przy zagospodarowywaniu terenu po rozbiórce budynku.

Jak wywieźć odpady budowlane i rozbiórkowe?

Jeśli nie mamy pomysłu na wykorzystanie gruzu, należy zadbać o to, by trafiły do PSZOK-u. Jak je tam dostarczyć? Możliwości są dwie. Pierwsza to samodzielne przywiezienie gruzu do punktu. Ta opcja dostępna jest tylko dla osób dysponujących samochodem o odpowiednio dużej ładowności. Nawet niezbyt zaawansowane prace generują jednak odpady budowlane i rozbiórkowe w takiej ilości, że do ich przewiezienia niezbędne jest co najmniej auto dostawcze – a te nie każdy posiada.

W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy specjalistów i zamówienie usługi kontenerowego wywozu gruzu. W jej ramach pod wskazany przez Państwo adres dostarczamy kontener o pojemności dostosowanej do wielkości prac, a po zapełnieniu go odpadami odbierzemy i przewieziemy do miejsca legalnej utylizacji. Dzięki temu zaoszczędzicie Państwo czas i pracę, które musielibyście włożyć w samodzielne zorganizowanie transportu odpadów budowlanych i rozbiórkowych.