5 porad, jak produkować mniej śmieci

Torba wielorazowa na zakupy - jeden ze sposobów, jak produkować mniej śmieci

Ponad 8 milionów jednorazowych kubków, przeszło miliard słomek, 130 milionów opakowań po gotowym jedzeniu – to nie jest bilans śmieci wytwarzanych na całym świecie. Tyle odpadów generuje się wyłącznie w Polsce w ciągu jednego roku. Redukcja ilości odpadów na poziomie całego kraju wymaga systemowych rozwiązań, ale będą one  niewystarczające, jeśli w ślad za nimi nie pójdzie zmiana nawyków wszystkich konsumentów. Co można zrobić w gospodarstwie domowym, aby ograniczyć produkcję śmieci? Prezentujemy 5 porad, jak produkować mniej śmieci.

Po pierwsze: Unikaj jednorazówek

Z punktu widzenia redukcji ilości odpadów najpoważniejszym problemem są wszelkiego typu jednorazówki. Torby na zakupy, opakowania i butelki, sztućce, słomki, patyczki do uszu, mokre chusteczki, pieluchy i podpaski – to tylko niektóre z produktów, których użyjemy tylko jeden raz, a które jednocześnie zazwyczaj wykonane są z plastiku.

Najlepszym sposobem na to, by zmniejszyć ilość wyrzucanych jednorazówek, jest po prostu ich niekupowanie. Zamiast foliowej torby, na zakupy można zabrać własny worek lub wybrać się z plecakiem, artykuły higienicznie mają swoje odpowiedniki z bardziej przyjaznych środowisku materiałów. Warto też wyrobić sobie nawyk noszenia kompletu sztućców i nie korzystać z jednorazowych plastikowych dodawanych w barach.

Po drugiej: Naprawiaj przedmioty

Przywykliśmy do tego, że ubrania są na tyle tanie, że jeśli spodnie lub koszulka się podrą, po prostu kupujemy nowe. W ten sposób generujemy kolejne odpady, podczas gdy większość z nich z powodzeniem można zszyć (jeśli nie potraficie zrobić tego sami, poproście o pomoc znajomych lub zanieście do krawca). To samo dotyczy między innymi sprzętu elektronicznego, mebli, sprzętów kuchennych czy rowerów – nawet tych najbardziej wiekowych.

Jeśli jednak wiecie, że danego przedmiotu nie da się naprawić, zadbajcie o jego prawidłowo utylizację. W przypadku dużych gabarytów najlepszym rozwiązaniem będzie wywóz odpadów wielkogabarytowych. W Krakowie i okolicach oferujemy taką usługę klientom, którzy z różnych względów nie chcą lub nie mogą samodzielnie dostarczyć ich do PSZOK-u lub zaczekać do gminnej zbiórki.

Po trzecie: Wykorzystuj ponownie

Wiele produktów można z powodzeniem wykorzystać drugi i kolejny raz. Tekturowe wytłoczki do jaj świetnie sprawdzą się jako miniaturowe doniczki do rozsad, pudełka po lodach można użyć jako improwizowanego lunch boxu, a zużyte ubrania to świetne ścierki. Najlepiej pod tym względem wypadają jednak szklane słoiki i butelki, które można wielokrotnie używać do przechowywania produktów spożywczych (i nie tylko).

Po czwarte: Nie kupuj – zrób własne

Sporo produktów, które kupujemy wraz z opakowaniami od razu trafiającymi do kosza, można wykonać własnym sumptem. Sposobem na to, jak produkować mniej śmieci, jest samodzielne robienie artykułów spożywczych. Bez specjalnego sprzętu i umiejętności, w domowym zaciszu możemy zrobić lunch do pracy (zamiast kupować go wraz z opakowaniem na wynos), przetwory z warzyw i owoców, mleko roślinne, pieczywo. Nie jest problemem zrobienie też własnych kosmetyków.

Po piąte: Wykorzystaj resztki roślin

Nic też nie stoi na przeszkodzie ku temu, by choć w części warzywa i owocowe ze sklepu zamienić na te z własnego ogródka lub nawet balkonu. Szczególnie łatwe będzie to w przypadku warzyw korzeniowych, ziół oraz naci, które bez trudu odtworzycie z resztek, poprzez zanurzenie ich w wodzie. W ten sposób unikniecie kupowania warzyw pakowanych w plastikowe folie.