Wywóz śmieci z ogródków działkowych

Odpady zielone

Kwestia śmieci z ogródków działkowych wygląda nieco inaczej niż odpadów z gospodarstwa domowego. Co warto wiedzieć na ten temat? Jak wywóz śmieci z ogródków działkowych wygląda od strony prawnej?

Przepisy dotyczące wywozu odpadów z działki

Koniec lata często oznacza dla działkowiczów zakończenie sezonu i przeprowadzenie porządków na działce. Z tym z kolei wiąże się jeszcze jedno zagadnienie – wywóz odpadów. Zgodnie z aktualnymi przepisami, prawo do ustalenia stawek za wywóz śmieci z nieruchomości o przeznaczeniu rekreacyjnym (a do nich zaliczają się domki letniskowe i ROD-y) ma gminny samorząd. W Krakowie stawka dla ogródków działkowych wynosi 74,55 zł za zbiórkę nieselektywną oraz 49,70 zł za zbiórkę selektywną.

Poza cenami, ważną kwestią są też przepisy dotyczące przechowywania i wywozu śmieci z działek. Są one szczególnie istotne w przypadku świeżo upieczonych działkowiczów, dla których tegoroczna jesień będzie pierwszą. Nie znając zasad, mogą łatwo narazić się na kary.

Odpady z działki. Jakie rodzaje śmieci generujemy w rekreacyjnych nieruchomościach?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – zasadniczo te same, co w gospodarstwie domowym. W obu przypadkach nieco inne są jednak proporcje między różnego rodzaju odpadami komunalnymi (bytowymi) oraz zielonymi. Ze względu na to, że w ogródkach ROD spędzamy dużo mniej czasu, produkujemy w nich zwykle mniej śmieci takich jak opakowania plastikowe, metalowe, szklane i papierowe, a także resztek jedzenia.

Jednocześnie, z uwagi na uprawę roślin (nawet jeśli chodzi tylko o trawnik, kilka drzew owocowych i mały warzywnik) rośnie ilość odpadów zielonych. Niejednokrotnie na działce wykonywane są też proste prace budowlane – na przykład remonty altanek czy wykonywanie elementów małej architektury. Te z kolei sprawiają, że odpady z działki to również gruz, ziemia czy opakowania po materiałach. Co ważne, administracja ogrodu często nie zapewnia ich usunięcia – wywóz odpadów budowlanych z działki leży w gestii działkowiczów.

Wywóz śmieci z ogródków działkowych. Co zrobić z odpadami gabarytowymi?

Odpady komunalne można po prostu wyrzucić do kontenerów umieszczonych we wspólnej przestrzeni ogrodu. Niektórzy działkowicze do niedawna pozbywali się odpadów zielonych, po prostu je paląc. To jednak nie tylko przyczynia się do pogorszenia jakości powietrza, ale też jest nielegalne. Jeśli nasz ROD nie udostępnia przestrzeni do wystawienia śmieci i nie odbywa się też zbiórka gminna, możemy na własną rękę wywieźć je do właściwego PSZOK-u. W tym celu potrzebować będziemy jednak odpowiednio dużego, przystosowanego do takich ładunków auta.

Wywóz śmieci z działki rekreacyjnej. Co zrobić, jeśli nie dysponujemy sporym samochodem?

Jeżeli jednak nie mamy samochodu, którym moglibyśmy wywieźć śmieci z działki rekreacyjnej, planując prace budowlane, remontowe czy porządkowe, możemy zamówić kontener, który po zapełnieniu zostanie odebrany wraz z zawartością. Kontener może stanąć na samej działce (jeśli umożliwia to jej powierzchnia oraz sposób dojazdu) lub na terenie ogrodu działkowego czy przed bramą (o ile zadbamy o uzyskanie pozwolenia od zarządcy terenu. Nasza firma świadczy usługi wynajmu kontenerów w Krakowie i okolicach.