3 sytuacje, kiedy można wykorzystać gruz – gruz na drogi, działkę i taras

Wykorzystanie gruzu na działce i na drogi

Najczęściej mamy do czynienia z gruzem jako skutkiem ubocznym prac remontowych czy budowlanych. Jednak niekiedy stajemy po tej drugiej stronie – wtedy jest on materiałem, który chcemy przyjąć. Dlaczego? Głównie z uwagi na fakt, że gruz można wykorzystać na wiele różnych sposobów: na działce lub drodze. Poniżej opisujemy kilka zastosowań. Co ciekawe, rady te przydadzą się również tym, którzy zmagają się z nadmiarem odpadów budowlanych.

Kruszywo potrzebne do budowy dróg

Aby nawierzchnia spełniała swoją funkcję, czyli aby mogła nadawać się do spokojnej i bezpiecznej jazdy samochodem, musi zostać położona na utwardzonej powierzchni. Z reguły nie ma z tym większego problemu, ale zdarzają się sytuacje, szczególnie gdy chodzi o drogi dojazdowe do posesji położonych na uboczu, kiedy to podłoże trzeba utwardzić jakimś materiałem. W przeciwnym wypadku, nawierzchnia nie będzie stabilna i w dość krótkim czasie ulegnie erozji. Grunt możemy utwardzić specjalnym kruszywem (de facto będącym zrecyklingowanym gruzem), za które będziemy musieli oczywiście zapłacić. Drogę możemy również utwardzić gruzem. Ceglane, betonowe i wszystkie inne pochodne, twarde odpady gruzowe doskonale odnajdą się w takiej roli.

Materiał służący do niwelacji działki

Skoro już mówimy o pracach przy posesji, często – również jeszcze na etapie przygotowywania placu budowy – musimy zniwelować działkę. Wiele działek budowlanych jest tak rozlokowana, że bez niwelacji się nie obejdzie. Problem jest zdecydowanie mniejszy, gdy potrzebujemy jedynie wyrównać działkę, ale w sytuacji, kiedy musimy działkę nadsypać – może nam się przydać gruz. Oczywiście wcześniej powinniśmy spokojnie się zastanowić, czy w miejscu, gdzie rozsypiemy gruz nie będziemy planować kolejnych prac ziemnych, ponieważ gruz znacznie to potem utrudni. Ale gdy już przemyślimy sprawę, możemy przystąpić do rozlokowania gruzu budowlanego. Pozwoli to wypełnić potrzebne miejsca na działce.

Wykorzystanie gruzu na działce

Kontynuując temat własnej budowy, ponieważ to tutaj mamy najwięcej możliwości wykorzystania gruzu budowlanego, przedstawiamy trzeci na to sposób. To umieszczenie go w fundamentach innego obiektu architektury działkowej poza domem. Gruz pod taras? Zdecydowanie odradzamy. Gruz umieszczony w fundamentach domu jedynie go osłabi. Ale już jako materiał do grilla, altanki czy ogrodzenia jest doskonałym pomysłem. Fundament pod ogrodzenie przyjmie bardzo dużą ilość takich odpadów i jest to często stosowane rozwiązanie. W przypadku niewielkiej altany ogrodowej gruz możemy wykorzystać jako podkład pod posadzkę, grill murowany i podest.

Co zrobić z nadmiarem gruzu?

A co zrobić, jeżeli wykorzystamy gruz na wszystkie możliwe sposoby, a i tak zostanie nam jego nadmiar? Przede wszystkim pamiętajmy, aby nie upychać gruzu w okolicy za wszelką cenę. Nie ma to sensu, gruz jest to nadal odpad czyli śmieć, który trzeba wywieźć na wysypisko lub poddać recyklingowi. Aby zaoszczędzić sobie kłopotu, najprościej skorzystać z usług specjalistycznego, kontenerowego wywozu gruzu. W każdym mieście bez większych problemów znajdziemy firmy świadczące tego typu usługi. Usługę kontenerowego wywozu gruzu w Krakowie i okolicach świadczy firma MaxGruz. Wiele lat doświadczenia pozwoliło nam doskonale poznać rynek i jego potrzeby, dzięki czemu usługi, które świadczymy, są najwyższej jakości.