Recykling – jak zacząć segregację odpadów?

Recykling - jak zacząć i segregować

Od lat toczy się kampania edukująca społeczeństwo w temacie dbania o środowisko, na przykład poprzez recykling odpadów. Jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do tego, że należy je segregować. Niekiedy bywa to irytujące lub uciążliwe, szczególnie przy takiej różnorodności surowców, z jaką mamy do czynienia. Ale czy faktycznie musi to być takie trudne? Okazuje się, że za sprawą dosłownie kilku prostych rad, nawyk segregacji śmieci wyrobimy sobie bardzo szybko. Jak się do tego zabrać?

Recykling – jak zacząć?

Stare przysłowie mówi “nie od razu Kraków zbudowano” – istotnie, że jeżeli do tej pory nie segregowaliśmy śmieci, nie starajmy się wszystkiego robić na raz. Lepiej po kolei wprowadzać kolejne czynności, a z czasem wszystko wejdzie nam w krew i segregacja będzie czynnością tak oczywistą jak zmywanie naczyń czy odkurzanie mieszkania.

Zacznijmy od minimalizowania ilości śmieci. W jaki sposób? Bardzo prosto – nauczmy się zgniatać butelki plastikowe oraz puszki po napojach. To pozwoli nam zaoszczędzić miejsce w pojemniku na kolejne odpady, dzięki czemu nasze wizyty w śmietniku będą rzadsze.

Kolejny krok to rozdzielenie odpadów organicznych – czyli obierek, resztek pożywienia itp. do osobnego pojemnika niż reszta. Takie odpady często po jakimś czasie brzydko pachną, więc najlepiej przeznaczyć na nie zamykany pojemnik.

Na koniec wyrób w sobie nawyk zabierania ze sobą śmieci podczas wychodzenia z domu – wystarczy wyjść pięć minut wcześniej, żeby je wyrzucić. Dzięki temu twój pojemnik na odpady nigdy nie będzie przepełniony, a ciebie ominie konieczność wyjścia z domu specjalnie ze śmieciami.

Jak ułatwić sobie życie z segregacją odpadów?

Jednym z najczęściej podnoszonych zarzutów przeciwko segregacji jest to, że teoretycznie w mieszkaniu powinniśmy mieć osobne pojemniki na: papier, szkło, tworzywa sztuczne i odpady organiczne. Mało kto może pozwolić sobie na posiadanie tylu pojemników na odpady, głównie ze względu na miejsce, którego w małych mieszkaniach brakuje. W domach jest zupełnie inaczej, ale też sposób odbioru śmieci jest zgoła inny. Ale wracając do mieszkań – okazuje się, że wcale nie trzeba mieć tylu pojemników. W większości przypadków odpady papierowe i plastikowe to odpady czyste, niebrudzące – więc z powodzeniem można je trzymać w jednym worku. Zważywszy na to, że najczęściej i tak musimy wszystkie śmieci zanieść do śmietnika, gdzie są odpowiednio oznaczone kontenery, dlatego możemy to tego samego worka wrzucić również butelki szklane. W śmietniku pozostaje nam – przed wyrzuceniem – je posegregować.

Segregacja i recykling gruzu budowlanego

Segregacja śmieci to nie tylko odpady tak zwane konsumenckie, ale również odpady budowlane i poremontowe. Mamy z nimi do czynienia w trakcie prac budowlanych, ale także podczas wymiany mebli i w wielu innych sytuacjach. Takie odpady również podlegają segregacji oraz recyklingowi, ale ze względu na swoje gabaryty i wagę na nieco innych zasadach. W tym celu musimy skorzystać kontenerów na odpady. Recyklingiem gruzu budowlanego i innych nietypowych odpadów zajmują się specjalistyczne firmy, które nie tylko udostępnią nam odpowiedni kontener, ale również zajmą się późniejszym transportem tych śmieci do przetwórni odpadów. Wywozem gruzu w Krakowie i okolicach zajmujemy się od wielu lat. Dzięki temu doskonale poznaliśmy potrzeby społeczności i mogliśmy do nich dostosować sposób świadczenia naszych usług.

Jak widać segregacja wcale nie musi być trudna. Wystarczy wyrobić w sobie kilka nawyków, które nauczą szybko i intuicyjnie zrealizować to zadanie. Po krótkim czasie zobaczymy, że segregacja śmieci jest dla nas tak prostą czynnością, jak każda inna niewymagająca od nas specjalnego zaangażowania. Dodatkową motywacją dla niektórych może być również fakt, że w ten sposób dbamy nie tylko o najbliższe otoczenie, ale również środowisko naturalne w ogóle.