Co zrobić ze starymi meblami po remoncie mieszkania?

wywóz starych mebli, kontener w Krakowie

Remont mieszkania oznacza czasem wymianę wszystkich znajdujących się w nim mebli. A to z kolei rodzi potrzebę pozbycia się ich, co niestety nie zawsze jest łatwe. Na szczęście są na to skuteczne i, co najważniejsze, bezproblemowe sposoby.

Są w twoim domu od lat. Spędziłeś z nimi mnóstwo czasu, ale ostatnio służyły coraz gorzej. Postanowiłeś więc rozstać się ze swoimi meblami, a przy okazji przeprowadzić, od dawna niezbędny, remont mieszkania. Podczas prac obyło się bez problemów, jednak te pojawiły się już po zakończeniu remontu. Ich źródłem okazały się meble, które w niemałej ilości czekają, aż coś z nimi zrobisz.

Utylizacja mebli – spalanie jest zabronione

Pierwszy pomysł to utylizacja na własną rękę. Jest to jednak rozwiązanie najgorsze z możliwych. Musisz bowiem pamiętać, że meble nie są wykonane z samego drewna, a do ich produkcji wykorzystuje się rozmaite dodatki, takie jak kleje, syntetyczne żywice czy lakiery. Spalenie ich w piecu byłoby bardzo szkodliwe dla atmosfery i przyczyniłoby się do obniżenia jakości powietrza, a poza tym naraziłoby Cię na dotkliwą karę finansową. Jak utylizować stare meble?

Wywóz starych mebli

Wywóz starych mebli w sytuacji gdy nie dysponujemy samochodem dostawczym może być dość trudne. W najlepszej sytuacji będą właściciele samochodów na tyle dużych, by pomieściły wszystkie zebrane do wywozu meble. Ci mogą bowiem po prostu zawieźć je do najbliższego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych – w skrócie PSZOK. Jeśli auto okaże się zbyt małe, zawsze możesz zdecydować się po prostu na wykonanie kilku kursów.

Co jednak, jeśli dysponujesz autem zbyt małym na przewiezienie nawet jednego mebla lub nie nie posiadasz pojazdu zdolnego do wywozu mebli? W takich wypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie współpraca z firmą specjalizującą się w wywozie starych mebli oraz innych odpadów wielkogabarytowych.

Jak zorganizować wywóz starych mebli w Krakowie?

Wystarczy, że przed remontem zamówisz odpowiednio duży kontener, a po zakończeniu prac firma odbierze go wraz z zawartością – starymi meblami i innymi odpadami i zadba o ich właściwą utylizację zgodnie z przepisami prawa. Oferty wywozu mebli często rozliczane są według ilościowego wykorzystania kontenerów do wywozu starych mebli.

Wystawić na sprzedaż lub oddać

Przed decyzją o wyrzuceniu mebli zastanów się jednak, czy na pewno będzie to najlepsze rozwiązanie? Nawet, jeśli twoim meblom daleko do zabytków, ale są w pełni sprawne, mogą jeszcze okazać się komuś potrzebne. Za darmo lub za symboliczną opłatą być może z radością przyjmie je urządzający mieszkanie student lub uboższa rodzina. Wbrew powszechnym opiniom wystawienie ogłoszeń z ofertą oddania mebli są często poszukiwane w portalach ogłoszeniowych.

Zdarza się też, że sami nie wiemy, jakie skarby kryją się w naszym domu. Meble, które pamiętają czasy przedwojenne na pewno znajdą kupca również wtedy, gdy nie będą w dobrym stanie technicznym. Łowcy okazji, odrestaurowujący zabytkowe meble, chętnie kupią też egzemplarze z lat 60 i 70.

Odrestaurować na własną rękę

W tym przypadku Twój zarobek będzie jeszcze większy, jeśli sprzedasz meble już odrestaurowane – wtedy za jeden fotel możesz liczyć nawet na kilkaset złotych. Niezbędne będą wprawdzie zdolności manualne i chociaż podstawowa wiedza na temat odnawiania mebli, ale takie rozwiązanie pozwala czasem pokryć koszty niewielkiego remontu. Taką usługę wobec mebli możesz też zlecić fachowcowi. Po ich odświeżeniu może okazać się, że już nie chcesz się z nimi rozstawać, a stylowe fotele, szafy i stół które miały trafić na śmietnik staną się efektowną ozdobą odremontowanego wnętrza.