Jak być eko? Poradnik dla krakowian

Ekologia i recykling

Klimat i wiele ekosystemów znalazły się nad przepaścią wskutek działalności człowieka. Eksperci przypominają, że – choć wiele zmian jest nieodwracalnych – to niekorzystne trendy można jeszcze zatrzymać. Wymaga jednak wspólnego wysiłku nas wszystkich. Zmieniając swoje codzienne nawyki, jesteście w stanie naprawdę efektywnie zadbać o środowisko naturalne, a przy okazji – o swoje bezpośrednie otoczenie, stan zdrowia i zasobność portfela. Co więcej, zdecydowana większość z tych zmian nie wymaga wyrzeczeń ani życiowych rewolucji. Jeśli ciekawi was, co moglibyście zrobić, by dołożyć swoją cegiełkę do ochrony klimatu i przyrody, zapoznajcie się z naszym nowym poradnikiem. Wyjaśniamy w nim, jak co to znaczy być eko i jakimi sposobami można to osiągnąć.

Dlaczego warto być eko? Chronisz nie tylko planetę

Najważniejszy argument przemawiający za wdrożeniem ekologicznych nawyków to oczywiście troska o środowisko naturalne. Im więcej osób zacznie żyć zgodnie z ekologicznymi zasadami, tym większe będą szanse na spowolnienie lub nawet zatrzymanie zmian klimatycznych i degradacji przyrody. O byciu eko warto więc myśleć nie w kontekście nowej mody, a działań niezbędnych do tego, by życie nasze i przyszłych pokoleń było jak najmniej utrudnione.

Rzecz jasna nie jest to jedyna zaleta bycia eko. Wbrew pozorom większość ekologicznych nawyków nie tylko nie drenuje naszych portfeli, ale wręcz umożliwia spore oszczędności i pozwala ograniczyć niepotrzebne zakupy. Ekologiczne produkty spożywcze i kosmetyki często są zaś znacznie zdrowszym wyborem niż ich „nie-eko” odpowiedniki.

Jak być bardziej eko bez wyrzeczeń?

Przejdźmy więc do sedna i wyjaśnimy, jak być bardziej eko bez wyrzeczeń i wprowadzania do swojego życia rewolucyjnych zmian. Lista nawyków, które można zmienić jest naprawdę długa i wystarczyłaby na co najmniej kilka artykułów. Najważniejsze aspekty to na pewno:

 • korzystanie z wielorazowych produktów;
 • wybór produktów, które są wytrzymałe i posłużą długo;
 • segregowanie odpadów, a w razie odpadów nietypowych – korzystanie z usług profesjonalnej firmy, świadczącej wywóz gruzu czy innych odpadów (w Krakowie i okolicach taką usługę świadczy MAX-GRUZ);
 • minimalizacja ilości odpadów (odsprzedawanie lub oddawanie nadających się do użytku przedmiotów);
 • staranne planowanie i unikanie niepotrzebnych zakupów;
 • wybór produktów od lokalnych firm i gospodarstw (niższy ślad węglowy);
 • kupowanie używanych produktów jeśli tylko to możliwe;
 • rezygnacja z dojazdów samochodem w pojedynkę (na rzecz np. współdzielenia przejazdów lub korzystania z komunikacji publicznej i roweru);
 • oszczędzanie wody (np. zmiana wanny na kabinę prysznicową, montaż zmywarki itp.);
 • przekształcenie przydomowego trawnika w łąkę kwietną i rezygnacja z częstego koszenia (zwiększona retencja wody w glebie);
 • minimalizacja ilości mięsa w diecie;
 • kupowanie kosmetyków wyprodukowanych z ekologicznych składników;
 • zgłaszanie dzikich wysypisk śmieci;
 • rezygnacja z dalekich wyjazdów na rzecz wakacji w kraju lub położonych blisko państwach;
 • dzielenie się wiedzą i inspiracjami z innymi.

Jak być eko i zadbać o środowisko naturalne?

Bycie eko jest ważne nie tylko dla naszej planety, ale też dla nas samych. Wprowadzenie do swojego życia ekologicznych nawyki nie tylko pomaga chronić środowisko naturalne i spowolnić zmiany klimaty, ale także przynosi korzyści dla nas samych.

Bycie eko nie musi wiązać się z wyrzeczeniami. To przede wszystkim świadome i odpowiedzialne podejście do swojego otoczenia, które ma na celu zminimalizowanie naszego wpływu na środowisko. Każda osoba może znaleźć swoje własne sposoby na bycie bardziej ekologicznym, przyczyniając się tym samym do ochrony naszej planety dla przyszłych pokoleń.