Których śmieci nie można wrzucać do pojemników na odpady komunalne?

Różnokolorowe pojemniki na odpady komunalne w Krakowie

W każdym gospodarstwie domowym powstają rozmaite odpady, których należy pozbyć się zgodnie z obowiązującym prawem. Wielu z nich nie wolno wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przeczytaj, jakie śmieci nie mogą trafiać do ogólnodostępnych pojemników i dlaczego.

W pojemniku na odpady komunalne nie mogą znaleźć się przede wszystkim te odpady, które stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, w tym również dla człowieka. Chodzi o zawarte w nich toksyny, których wpływ na zdrowie ludzi i zwierząt może być negatywny.

Baterie i akumulatory

Zawarte są w nich niezwykle szkodliwe metale ciężkie, do których zalicza się rtęć, ołów i kadm. Prowadzą do silnych zatruć, upośledzając pracę nerek, układu oddechowego, pokarmowego i nerwowego. Ciekawostka: tona baterii zawiera aż trzy kilogramy niezwykle groźnej rtęci. Jedna niewielka bateria guzikowa to ryzyko skażenia aż czterystu litrów wody!

Zużyte baterie wyrzucać należy do specjalnych pojemników, które znaleźć można w sklepach prowadzących sprzedaż akumulatorów oraz baterii. Jeżeli w naszym pobliżu nie ma takiego sklepu, możemy udać się do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Taki punkt znajduje się na terenie każdej gminy.

Żarówki i świetlówki

Zwykłe żarówki możemy bez obaw wrzucić do kosza z odpadami zmieszanymi. Jednak już świetlówki i żarówki energooszczędne są niebezpieczne. Podobnie jak w bateriach, znajduje się w nich rtęć, będąca śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt. Najłatwiej pozbyć się zużytych żarówek, oddając je w sklepie, w którym kupujemy nowe. Odpady takie przyjmują również wspomniane już PSZOK-i.

Odpady poremontowe

Gruz, płyty gipsowo-kartonowe, rozmaite fragmenty drutów, stare płytki – pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać ich do pojemników na odpady komunalne. Wywozem odpadów poremontowych może zająć się firma świadcząca tego rodzaju usługi. Można je również samodzielnie wywieźć do punktu PSZOK.

Leki

Nawet przeterminowane leki nie są pozbawione aktywności biologicznej. Mówi o tym każda klasyfikacja odpadów. Kiedy trafią na wysypisko śmieci, zawarte w nich substancje będą przedostawały się do gleby, powodując jej skażenie. Mogą również dostać się do wód gruntowych. Ważna uwaga: związki chemiczne znajdujące się w lekach to ryzyko skażenia wody bądź gleby na długie lata. Leki oddać można w wybranych aptekach. Przyjmują je także punkty PSZOK.

Sprzęt AGD

Lodówka, telewizor, kuchenka mikrofalowa, toster – wszystkie te sprzęty nie mogą być wyrzucane do ogólnodostępnych koszy na śmieci. Uwalniają one bowiem związki chemiczne negatywnie wpływające na środowisko naturalne i stwarzające ogromne zagrożenie dla ludzi. Jeśli stary sprzęt wymieniamy na nowy, ten zużyty można pozostawić w sklepie. Jego przyjęcie jest obowiązkiem pracodawcy. Do dyspozycji są także PSZOK- i, które takie odpady przyjmują, nie pobierając za to żadnych opłat.