Ziemia i gruz z placów budowy – gdzie trafiają odpady budowlane?

Wywoź ziemi z budowy koparką Kraków

Podczas każdej budowy powstaje dużo odpadów, przede wszystkim gruzu, ale również ziemi, pozostałości po instalacjach, stolarce okiennej i drzwiowej. Co zrobić z nadmiarem ziemi po zakończeniu budowy? Gdzie wywieźć gruz pobudowlany?

Ziemię można oddać innym

Przeszukując internet można natknąć się na ogłoszenia mówiące o chęci przyjęcia ziemi. Po co komuś ziemia? Odpowiedź jest bardzo prosta. Budując dom czy jakąkolwiek inną inwestycję, jedną z pierwszych czynności praktycznych jest niwelacja terenu, czyli wyrównanie miejsca, gdzie będzie stał budynek. Dzięki temu, że na rynku widoczne jest zapotrzebowanie – wywóz ziemi z placu budowy nie powinien być problemem.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy mierzymy się nie tyle z budową, co ze znacznie mniejszym przedsięwzięciem, jakim jest sprzątanie działki. Na przykład w Krakowie działa program odbioru odpadów zielonych, ale zalicza się do nich jedynie trawę, liście i zielone części roślin. Jeśli podczas sprzątania działki planujemy przeprowadzać prace ziemne i wycinać drzewa oraz krzewy, to należy zamówić kontener na ziemię lub samodzielnie dostarczyć odpady do punktu zbiórki. Mając na uwadze, że nie chcielibyśmy wozić w bagażniku worków pełnych odpadów, wywóz ziemi oferowany przez prywatne firmy jest bardzo rozsądnym wyjściem.

Wywóz ziemi i gruzu

Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja z wywozem gruzu. Chętnych na przyjęcie gruzu jest znacznie mniej, a kłopot z utylizacją znacznie większy. Również składowanie takiego materiału często bywa problematyczne, dlatego bardzo dobrym, a zarazem najtańszym rozwiązaniem, jest ustawienie specjalnego kontenera w odpowiednim miejscu. Dzięki temu wszelkie odpady mogą bez przeszkód trafiać bezpośrednio do pojemnika. Firmy specjalizujące się w tego typu usługach oferują szeroki wybór kontenerów. Dlatego bez przeszkód możemy dobrać kontener o odpowiedniej pojemności.
Odpady budowlane są wywożone w specjalnie przeznaczone do tego miejsce, a następnie utylizowane. Jako zleceniodawca nie musimy się niczym martwić, cały ten proces spoczywa na barkach firmy wywożącej odpady.

Wywóz ziemi i gruzu to obowiązek towarzyszący każdej inwestycji. Składowanie tego typu odpadów powinno odbywać się w miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Najtańszym i najszybszym rozwiązaniem jest współpraca z firmą specjalizującą się w tego typu przedsięwzięciach. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i pieniądze.