Zanim zamówisz kontener na gruz – co trzeba wiedzieć?

Kontener na gruz - Kraków

Wynajęcie kontenera na gruz bądź odpady jest najwygodniejszym i najlepszym sposobem na pozbycie się odpadów budowlanych, poremontowych, starych mebli czy innych odpadów wielkogabarytowych. Nie wymaga to zamawiającego kontener większego wysiłku, trzeba jedynie pamiętać o paru kwestiach.

Jaki kontener na gruz wybrać?

Kiedy podejmie się już decyzję o skorzystaniu z takich usług, trzeba zdecydować się na wielkość pojemnika, a także jego rodzaj. Firma udostępniająca pojemnik musi wiedzieć, czy będzie to kontener na gruz czysty czy odpady zmieszane.

Ważnym elementem jest także ustalenie, jakiej wielkości ma być pojemnik. W grę wchodzą zarówno mniejsze, jak i bardzo duże kontenery, przy czym oczywiście cena wywozu gruzu różni się w zależności od wielkości pojemnika i wagi załadunku. Korzystnie więc będzie wybrać pojemnik o możliwie najmniejszej pojemności, pamiętając jednak, by był na tyle duży, by pomieścił wszystkie odpady. Jeśli skontaktujemy się z firmą wywożącą gruz, to jej pracownicy na pewno doradzą, jakiej wielkości kontener zamówić.

Można także wybierać spośród kontenerów otwartych i zamykanych. Otwarte są wygodniejsze w użytkowaniu, zwłaszcza w przypadku oddawania gruzu, zaś kiedy do pojemnika wrzuca się odpady wielomateriałowe, to zwykle wykorzystuje się kontenery zamykane.

Minimum formalności

Jedyne, o czym trzeba pamiętać, gdy chce się wynająć kontener na gruz, jest odpowiednio wczesne zamówienie takich usług oraz dopełnienie pewnych formalności, które nie zawsze są konieczne.

Wcześniejsze zamówienie usługi podstawienia kontenera jest wygodne, zwłaszcza dla osób, którym zależy na czasie, gdyż w ten sposób można pozbyć się odpadów nawet w ciągu 24 godzin. Warto też określić, czy kontener zostanie załadowany od razu, czy też ma pozostać na miejscu przez kilka dni. Dla firmy nie sprawia to żadnego problemu, ale podstawienie kontenera czasem wymaga zdobycia stosownych zezwoleń.

Jeśli użytkowanie pojemnika będzie wiązało się z zajęciem pasa jezdni, należy wcześniej zdobyć na to pozwolenie od urzędu, któremu podlega dana droga, czyli np. od urzędu gminy. W przypadku mieszkańców bloków czy kamienic warto też poinformować spółdzielnię o tym, że na jej terenie stanie tego rodzaju pojemnik.