Zabudowa śmietnika. Jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie?

Zabudowa śmietnika

Śmietniki nie należą do najbardziej estetycznych elementów aranżacji ogrodu. Jako że nie możemy się ich pozbyć, warto je zamaskować. Jak to zrobić? Tego dowiecie się naszego nowego artykułu. 

Zabudowa śmietnika – dlaczego warto?

Na zabudowę śmietnika warto zdecydować się z co najmniej kilku względów. Pierwszy to estetyka – zamiast plastikowych, niezbyt ładnych pojemników w waszym ogrodzie stanie ciekawie wyglądająca konstrukcja.

Druga kwestia to ochrona przed szkodnikami i insektami. Odpady przyciągają muchy, karaluchy, szczury i wiele innych stworzeń niepożądanych w domu i jego otoczeniu.

Trzeci argument dotyczy zapachu. Ukrywając kosz na śmieci w ogrodzie, utrudniacie rozprzestrzenianie się przykrych woni i zapewniacie sobie przyjemny wypoczynek.

Jak ukryć kosz na śmieci w ogrodzie i gdzie go ustawić?

Zacznijmy od kwestii najważniejszej – wyboru miejsca, w którym stanie kosz oraz jego zabudowa. Najlepiej zrobicie, lokując go jak najbliżej ogrodzenia od strony ulicy. W tym miejscu rzadko spędzamy wolny czas, więc jego sąsiedztwo nie będzie uciążliwe. To też dobry sposób na ułatwienie sobie codziennego życia, bo skrócicie dystans, który będziecie musieli pokonywać wystawiając worki z odpadami przed bramę.

Zabudowa śmietnika a przykry zapach. Jak go zwalczyć?

Wspomniany już problem przykrego zapachu nie zawsze udaje się zwalczyć samą zabudową. Woń śmieci jest na tyle silna, że może być  wyczuwalna nawet przez solidną skrzynię. Za jej powstawanie odpowiedzialne są przede wszystkim odpady bio – a konkretnie zachodzące w nim procesy fermentacji. By uniknąć powstawania nieprzyjemnego zapachu, warto starannie je segregować i poddawać kompostowaniu. Kompostownik nie jest dużą inwestycją, a okazuje się bardzo przydatny. Nie tylko pozwoli wam wyeliminować niepożądane efekty zapachowe, ale też dostarczy wysokiej jakości, ekologicznego i darmowego nawozu do roślin ogrodowych.

Jak ukryć śmietnik przed domem? Co mówią przepisy?

Zastanawiając się, jak ukryć śmietnik przed domem, nie sposób pominąć też prawnego aspektu całego przedsięwzięcia. Zabudowa kosza jest w końcu stałą konstrukcją, której budowa może wymagać uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia.

Zgłoszenie będzie konieczne, jeśli powierzchnia obiektu nie przekroczy 10 metrów kwadratowych, a on sam spełni wymagania zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690 z 2002 r. ze zmianami). Na budowę większej wiaty będziecie zaś musieli uzyskać pozwolenie. Co ważne, przypadku najmniejszych konstrukcji przypominających szafę nie trzeba nawet dokonywać zgłoszenia.

Jak zabudować kosz na śmieci? Kilka pomysłów

Gdy wybraliście już miejsce i zadbaliście o wszystkie formalności, nie pozostaje nic innego, jak zabudować kosz na śmieci. Sposobów jest naprawdę wiele. Jeśli chodzi o małe, tanie i proste w budowie konstrukcje, warto rozważyć któryś z następujących pomysłów:

  • konstrukcja z palet: możecie nadać jej dowolny kształt i kolor, wykorzystując nawet jednorazowe palety. Dobrym pomysłem będzie obsadzenie jej pnącymi roślinami;
  • prosta skrzynia drewniana: w najmniej skomplikowanym wariancie z jej budową poradzi sobie nawet osoba bez dużych umiejętności i specjalistycznych narzędzi. W porównaniu z zabudową z palet zapewnia wydajniejszą ochronę przed szkodnikami (nie ma ażurowych ścian).

Jeśli nie macie czasu lub ochoty na majsterkowanie, możecie też wyposażyć się w gotową szafę na śmietnik.

Nie zapominajcie jednak, że nie wszystkie odpady będziecie w stanie ukryć we wiacie. W przypadku np. starych mebli lub gruzu budowlanego warto zamówić wywóz odpadów wielkogabarytowych. W Krakowie i okolicach możecie zlecić to naszej firmie.