Zabawki z recyklingu

Zabawki wykonane z pudełka po jajkach

Zabawki z odpadów to sposób nie tylko na świetną zabawę w rodzinnym gronie, ale też na zaszczepienie w swoich pociechach ekologicznych nawyków. Zebraliśmy więc kilka pomysłów, które pomogą wam w przygotowaniu zabawek z recyklingu.

Zabawki zrobione samodzielnie

Pamiętacie jeszcze, czym najchętniej bawiliście się za młodu? Czy nie były to przypadkiem zabawki, które wykonaliście samodzielnie? A może po prostu rzeczy, które wcale zabawkami nie były, a taką funkcję przybrały – przy sporym udziale wyobraźni – w waszych dziecięcych rączkach? No właśnie. Dzisiejsze dzieci, wbrew obiegowym opiniom, wcale nie różnią się od nas. One również uwielbiają samodzielnie tworzyć zabawki – najlepiej „z niczego”. Czemu więc nie połączyć tego z ekologią i nie wykonać eko-zabawek? Oto kilka propozycji.

Jak zrobić zabawki z recyklingu? Maskotki ze skarpet i rękawiczek

Skarpetki i rękawiczki mają to do siebie, że często „gubią parę” lub się przecierają. A że już po kilku miesiącach nasza pociecha może z nich wyrosnąć, większość z nich szybko trafia na śmietnik. Co gorsza, wiele wykonanych jest – przynajmniej w części – z syntetycznych materiałów. Dlatego w trosce o dobro planety warto odpowiednio zagospodarować zużyte skarpetki. Wystarczy odrobina waty, kilka guzików, mulina, wycięte ze starej tkaniny łatki i nieco wyobraźni, by taka skarpetka zmieniła się w efektowną maskotkę lub lalkę.

Zabawki z odpadów – jak zrobić? Huśtawka ze zużytej opony

Kolejny kłopotliwy odpad wytwarzany w wielu gospodarstwach domowych to opony samochodowe i motocyklowe. Nawet przy ostrożnej i niezbyt intensywnej eksploatacji, nowe ogumienie należy kupić najpóźniej po przejechaniu 80 tysiącach kilometrów lub po 10 latach od produkcji. Wynika to z właściwości mieszanki gumy, z której je wykonano.

Zużytej opony nie możesz wrzucić do zwykłego pojemnika. W przypadku tego typu śmieci możesz zamówić kontenerowy wywóz odpadów w Krakowie (lub innym mieście) albo zrobić z niej coś pożytecznego – na przykład huśtawkę. Wystarczy wytrzymała lina i odpowiednio mocna gałąź drzewa lub stelaż.

Pomysły na zabawki z recyklingu: drugie życie plastikowych butelek

Zabawki z recyklingu najlepiej wykonać z przedmiotów, których mamy w domu naprawdę dużo.  Mogą to być na przykład butelki PET po wodzie, napojach czy mleku. W zależności od ich kształtu i pojemności możesz zrobić z nich zabawne figurki, skarbonkę, owinięte muliną bransoletki, zabawne osłonki na doniczki czy karuzelę nad łóżeczko. Wszystko, czego potrzebujesz, to farby, folia samoprzylepna, nożyczki lub nożyk i, oczywiście, dobry pomysł.

Zabawki z odpadów – jak zrobić? Muzyka w rytmie recyklingu

Puszki po napojach i konserwach, butelki, rolki po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym, słoiki i różne pojemniki idealnie nadają się do wykonania eko-instrumentów.

Najprostszy sposób na zrobienie takiej zabawki ze śmieci to oczywiście grzechotka. Do jej wypełnienia możesz użyć produktów, które znajdziesz w kuchni – ryżu, mąki, kaszki manny, wody, grochu lub drobnego makaronu.

Natomiast z pudełka po chusteczkach higienicznych i kilku kawałków żyłki wędkarskiej możesz zrobić dziecięcą gitarę. Z kolei fragment bibułki naciągnięty za pomocą gumki recepturki na tekturową rolkę lub puszkę będzie prostym bębenkiem.