Wystawianie śmieci przed posesję. Jak to robić, aby nie narazić się na karę?

Wystawianie śmieci przed posesję

Wystawianie śmieci przed posesję należy do powszechnych praktyk, ponieważ często jest to jedyny sposób, aby umożliwić ich odbiór przez firmę zajmującą się wywozem śmieci komunalnych. Jednak pojemniki wystawione nieprawidłowo mogą narazić właściciela na karę. Wyjaśniamy, jakie sytuacje mogą prowadzić do problemów.

Konieczność wystawiania śmieci przed posesję

Każda gmina ma własne regulacje dotyczące odbioru odpadów, zwykle są one jednak do siebie podobne. Różnice zazwyczaj ograniczają się do innych terminów odbierania odpadów oraz godzin, w których powinny być one udostępnione firmom wywożącym. Często od właścicieli domów jednorodzinnych wymagane jest, aby pojemniki ze śmieciami udostępniali już wczesnym rankiem – nawet od godziny 6 rano. Z tego powodu częstym widokiem są pojemniki wystawione przed posesję w godzinach wieczornych dnia poprzedzającego odbiór śmieci.

Aby umożliwić wywóz odpadów komunalnych przez zatrudnioną do tego firmę, właściciele prywatnych posesji mają obowiązek umieścić pojemniki z odpadami w miejscu dostępnym dla śmieciarki. Najczęściej jest to miejsce tuż przed posesją, na chodniku lub poboczu drogi.

Wystawianie śmieci przed posesję a przepisy

Wystawianie śmieci przed posesję może być problematyczne w dwóch sytuacjach:

  • gdy brakuje przestrzeni na wystawienie pojemników lub worków,
  • gdy śmieci – w szczególności odpady organiczne – zostały nieprawidłowo zabezpieczone.

Zgodnie z przepisami właściciel posesji powinien wystawiać odpady na terenie własnej nieruchomości, czyli na przykład w altanie, którą można otworzyć na czas odbioru śmieci lub na pasie zieleni tuż przy płocie, należącym jeszcze do posesji. Jeśli jest to niemożliwe, można wystawić pojemniki na sąsiedniej posesji, ale pod  warunkiem uzyskania zgody jej właściciela. Trzecią możliwością jest zwrócenie się do zarządcy drogi publicznej o udostępnienie pasa drogowego. Warto pamiętać o tym, że każde wystawienie śmieci na pas drogowy bez uzyskania uprzednio na to zgody stanowi podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego w celu nałożenia kary za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi.

Kodeks wykroczeń mówi ponadto, że:

  • Kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany,
  • Kto zanieczyszcza drogę publiczną lub na tej drodze pozostawia pojazd lub inny przedmiot albo zwierzę w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub stanowić utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.

Musimy więc pamiętać o tym, aby odpady wystawiać w sposób, który nie utrudnia ruchu ani nie prowadzi do zanieczyszczenia drogi. W szczególności odpady organiczne powinny być odpowiednio zabezpieczone, ponieważ przyciągają uwagę zwierząt, które, jeśli się do nich dostaną, mogą zanieczyścić całą okolicę.

Kłopotliwa sytuacja może się też pojawić, kiedy właściciel posesji musi pozbyć się większej ilości odpadów, na przykład wielkogabarytowych, odbieranych przez gminy sporadycznie. Jeśli na posesji nie ma miejsca na ich gromadzenie, łatwo złamać przepisy. Dlatego rekomendujemy korzystanie z usług profesjonalnych firm oferujących wywóz odpadów wielkogabarytowych w Krakowie i okolicach, które zadbają o to, aby wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami.