Wiosenne porządki w ogrodzie lub na działce. Jakie prace zaplanować na wiosnę i jak pozbyć się odpadów?

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to wręcz idealny moment na pracę w ogrodzie, na działce lub na podwórku. Aura często zachęca do przebywania na zewnątrz, a zaniedbana w czasie zimy przestrzeń bardzo potrzebuje uporządkowania. Jakie czynności należy wykonać, by przez resztę sezonu cieszyć się dobrze zaaranżowanym, czystym ogrodem? Jak zorganizować całe przedsięwzięcie?

Prace wiosenne w ogrodzie – zacznij je od przeglądu

Po zimie ogrodowe rośliny budzą się do życia, inne z kolei są zniszczone przez mrozy, brak światła i wilgoć. W ogrodzie czeka więc mnóstwo pracy. Wiosenne porządki powinny zatem być obowiązkową częścią przygotowań do sezonu letniego. Pierwsze ciepłe dni to najlepsza pora na oczyszczenie ogrodu z zalegających liści, gałęzi i innych odpadów organicznych, które mogą stanowić zagrożenie dla prawidłowego rozwoju roślin.

Przygotowanie ogrodu do sezonu warto zacząć dokładnym przeglądem kondycji poszczególnych roślin. Zimowa aura często powoduje ich uszkodzenia. Należy więc obejrzeć wszystkie części roślin – zarówno tych przechowywanych w chłodnych pomieszczeniach, jak i tych, które zimowały w ogrodzie). Czarne lub brązowe plamy niestety oznaczają konieczność ich usunięcia. Są sygnałem, że roślina została zainfekowana wirusem lub grzybem, a pozostawienie ich grozi rozprzestrzenieniem się chorób na pozostałe.

Rzecz jasna nie powinniśmy też zapomnieć o porządkach na terenie działki. Przede wszystkim należy zdjąć z osłony chroniące je przed zimnem – w najbliższych miesiącach nie będą już potrzebne. Warto zrobić to w pochmurny dzień. W ten sposób pozwolimy delikatny, rozwijającym się pędom dostosować do bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Osłon nie wyrzucamy. Słomiane maty i włókninę dobrze jest przechować do kolejnej jesieni i ponownie wykorzystać.

Wiosenne prace w ogrodzie – sadzenie nowych roślin

Wiosna (szczególnie druga połowa marca i kwiecień) to najlepszy czas na sadzenie drzew i krzewów z odkrytymi korzeniami. Już na przedwiośniu warto zająć się pierwszymi wiosennymi pracami w ogrodzie – przede wszystkim przygotowaniem gruntu. Co do doboru roślin, ważna jest ich kondycja. By mieć pewność, że dobrze się przyjmą, należy wybierać egzemplarze, które nie mają przesuszonych gałęzi.

Dokładny czas posadzenia roślin na działce lub w ogrodzie jest uzależniony od ich typu i gatunku. Cebulki, bulwy i kłącza najlepiej jest sadzić w drugiej połowie kwietnia. Natomiast begonie, dalia i pacioreczniki najlepiej przyjmą się, jeśli posadzimy je dopiero w połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków.

Porządki wiosenne w ogrodzie – przycinanie i formowanie

Porządki wiosenne w ogrodzie powinny też objąć usunięcie suchych liści i niepotrzebnych pędów. Szczególnie ważne okazuje się to w przypadku krzewów kwitnących na wiosnę – np. jaśminowca, kaliny, krzewuszki, pięciornika, pigwowca, porzeczek lub żylistki. Obcięte gałęzie (ale też inne odpady powstałe podczas prac porządkowych) można wyrzucić do zamówionego kontenera. Jako Maxgruz oferujemy wywóz odpadów budowlanych, zielonych i wielkogabarytowych na terenie Krakowa.

Krzewy, które kwitną późną wiosną i latem (np. lawendę i hortensję), należy przycinać na wysokości ¼ – w ten sposób można stymulować ich rozrost. Korony róż również trzeba przyciąć, pozostawiając pędy o długości ok. 20 centymetrów. Wiosna to również idealny czas na formowanie krzewów i żywopłotów.