Remont starego domu lub remont mieszkania – od czego zacząć prace?

Remont starego domu i remont mieszkania - od czego zacząć? Poradnik

Czeka Cię remont starego domu? Od czego zacząć? Jak zaplanować prace, by te przebiegły bez niepotrzebnych komplikacji? Co zrobić z przedmiotami, które znajdują się w środku? Na te pytania odpowiadamy w nowym artykule blogowym.

Kupno w okazyjnej cenie lub otrzymanie nieruchomości w spadku to czynniki, które najczęściej skłaniają do remontu starego domu lub mieszkania. To przedsięwzięcie dość skomplikowane, wymagające starannego zaplanowania oraz sporych nakładów pracy, które mogą pojawić się jeszcze przed rozpoczęciem robót. Jedną z najpoważniejszych trudności okazuje się na pewno opróżnienie nieruchomości z zalegających w niej przedmiotów.

Tych może być naprawdę sporo, a niektóre z nich potrafią przysporzyć ogromnych problemów. Przed rozpoczęciem remontu warto więc zastanowić się nad tym, w jaki sposób pozbędziemy się odpadów po poprzedzających go porządkach i – co najważniejsze – komu zlecić odbiór starych mebli. Przemyśl też też, jak powinny wyglądać kolejne etapy zmian.

Remont starego domu – zacznij od wywozu mebli

W większości starych domów zalega mnóstwo przedmiotów, zużyte meble, sprzęty, takie jak piece, kuchenki, RTV i AGD. Spora część z nich jest dużych rozmiarów, co znacznie utrudnia ich wyniesienie – zwłaszcza, jeśli lokal znajduje się na wyższej kondygnacji. Na domiar złego nie powinny one trafić do pojemnika na odpady komunalne.

Jak zatem pozbyć się ich legalny i łatwy sposób? W najlepszej sytuacji są osoby dysponujące własnym samochodem dostawczym. Mogą one po prostu załadować auto wyniesionymi przedmiotami i zawieźć je do najbliższego punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK-u).

Jeśli nie posiadamy odpowiednio dużego pojazdu, mamy do wyboru dwa wyjścia. Pierwsze to planowanie porządków tak, by zgrać je z terminem gminnej wywózki odpadów wielkogabarytowych. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem będzie jednak wynajęcie kontenera od firmy, która po zakończeniu prac odbierze go wraz z zawartością, o której legalną utylizację zadba sama. Za tym pomysłem przemawia także fakt, że wiele takich przedsiębiorstw oferuje też pomoc w opróżnieniu domu.

Od czego zacząć remont mieszkania i co wymaga zmian?

Przed rozpoczęciem remontu, warto też zastanowić się, które elementy budynku będą wymagały poprawy. W starych domach zmiany niezbędne są przede wszystkim w przypadku:

  • dachu: wymiany wymagać będzie zarówno więźba, jak i poszycie dachowe,
  • ogrzewania: w starym budownictwie najpowszechniejsze są piece kaflowe, które mimo pięknego wyglądu nie należą do ekonomicznych i ekologicznych,
  • okien: najpewniej będą nieszczelne i wymagające wymiany,
  • rozkładu ścian: charakterystyczny dla starego budownictwa rozkład pomieszczeń zakłada małe i ciemne pomieszczenia – niezbędne może więc okazać się wyburzenie niektórych ścian,
  • instalacji: w starym domu warto wyremontować instalacje: wodną, elektryczną i gazową,
  • szamba: jeśli dom nie jest przyłączony do kanalizacji, należy wybudować nowe szambo,
  • schodów: te w najlepszym przypadku będą wymagały prac renowacyjnych. Czasem niezbędna okaże się natomiast ich całkowita wymiana,
  • garażu: remont starego domu powinien też zakładać dobudowanie garażu lub adaptację w tym celu któregoś z już istniejących pomieszczeń.