Poznaj koszty wywozu i utylizacji gruzu

Koszt wywozu i utylizacji gruzu

Remont, przebudowa domu, prace aranżacyjne w ogrodzie lub wymiana nawierzchni na podjeździe – to tylko niektóre z sytuacji, w których generujemy trudne w utylizacji odpady. Jak kształtuje się cennik oraz ile kosztuje wywóz i utylizacja gruzu?

Gruz jest jednym z najbardziej kłopotliwych odpadów, jakie powstają w gospodarstwach domowych. Nie może on trafić do żadnego z pojemników, które znajdują się w naszych domach. Należy go przechowywać w określonych warunkach, a następnie przewieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych luz zlecić wywóz profesjonalnej firmie. Ile kosztuje taka usługa?

Jak oddać gruz bezpłatnie?

Istnieją sposoby na to, by koszty wywozu gruzu zminimalizować lub całkowicie wyeliminować. Planując remont warto przejrzeć sekcję ogłoszeń w lokalnych gazetach i na portalach. Często znajdziemy w nich anonse osób chcących przyjąć gruz, w celu wykorzystania do różnych prac budowlanych. W takim przypadku odbiorca sam finansuje transport odpadów.

Poza tym działające we wszystkim gminach PSZOK-i bezpłatnie przyjmują gruz i inne odpady od mieszkańców. Na miejsce należy jednak dowieźć je we własnym zakresie, co dla większości z nas będzie sporym problemem. Niezbędny do tego jest samochód dostawczy lub ciężarowy, a nie każdy takim dysponuje. Ponadto przechowywanie gruzu wymaga odpowiedniego pojemnika, dzięki któremu odpady nie rozsypią się po terenie całej posesji, co znacznie utrudniłoby ich usunięcie.

Wynajem kontenera – ile kosztuje?

Sposobem na uniknięcie takich problemów jest wynajem kontenera. Oferujące taką usługę firmy dostarczają pojemnik pod wskazany adres, a w umówionym wcześniej terminie odbiera go wraz z zawartością. Koszt utylizacji gruzu w takim wypadku zależy przede wszystkim od wielkości kontenera. Wywóz gruzu w Krakowie i okolicach to wydatek zaczynający się od 200 złotych (dla pojemnika o pojemności do 2 metrów kwadratowych), zaś kończy się na 350 złotych (gdy chodzi o 7-8 metrów sześciennych odpadów).

Na koszt wywozu gruzu mają wpływ także inne czynniki. Jednym z nich jest miasto, w którym odbywają się prace. W niektórych miejscowościach ceny znacznie różnią się od tych, które podaliśmy. Przykłady? W Warszawie za najmniejszy kontener zapłacimy około 240 złotych, zaś wynajem 7-metrowego pojemnika to koszt 430 złotych. Dla porównaniu w Białymstoku taka usługa to koszt kolejno 180 i 300 złotych. Warto jednak pamiętać, że ceny mogą różnić się także w zależności od firmy oraz czasu wypożyczenia kontenera.

Wywóz gruzu – dodatkowe usługi

Zamawiając kontenerowy wywóz gruzu, możemy też skorzystać z którejś z dodatkowych usług. Ułatwią one prace i pozwolą uniknąć wielu problemów technicznych. Chodzi przede wszystkim o:

  • załadunek gruzu – warto go zamówić, jeśli część prac, podczas których wygenerowany został gruz, wykonaliśmy przed dotarciem kontenera,
  • opróżnienie strychu lub piwnicy – generalny remont często jest połączony z opróżnieniem nieużywanych lub zagraconych pomieszczeń. To zadanie warto zlecić profesjonalistom, którzy nie tylko szybko sobie z nim poradzą, ale też zadbają o wywiezienie i utylizację odpadów w kontenerach.