Porządkowanie działki przed budową – jak zaplanować prace?

Porządkowanie działki przed budową

Zanim rozpoczniesz budowę swojej nieruchomości, musisz przygotować się na niezbyt przyjemną pracę w postaci załatwiania wszystkich formalności oraz przygotowania gruntu pod budowę. Porządkowanie działki przed budową to zadanie, które musisz wykonać zaraz po doprowadzeniu wszystkich niezbędnych mediów. Jeśli planujesz w przyszłości zająć się budową domu i chcesz dowiedzieć się nieco więcej o obowiązkach, jakie na tobie ciążą – ten artykuł może okazać się przydatny.

Niezbędne formalności do rozpoczęcia budowy

Jeżeli posiadasz już działkę, kolejny krok to złożenie wszystkich potrzebnych dokumentów w Wydziale Architektury i Budownictwa starostwa powiatowego. Instytucja ma trzy tygodnie na ustosunkowanie się do twojego podania (w tym czasie może poprosić np. o dodatkowe informacje). Szczegółowa lista dokumentów znajduje się na stronie starostwa powiatowego, a najważniejsze z nich to:

  • projekt budowlany w 4 egzemplarzach,
  • dziennik budowy,
  • niezbędne mapy geodezyjne,
  • oświadczenie o własności nieruchomości (działki),
  • oświadczenie kierownika budowy,
  • zaświadczenie o odrolnieniu działki,
  • inne zaświadczenia i opinie w zależności od ukształtowania terenu, na którym znajduje się działka.

Kiedy już z kompletem dokumentów udasz się do właściwego urzędu i otrzymasz pozwolenie na budowę, powinieneś przystąpić do porządkowania działki. Nie zapomnij wcześniej o wymaganej tablicy informacyjnej oraz o ogrodzeniu terenu budowy.

Przygotowanie terenu – porządkowanie działki przed budową

To jedno z pierwszych zadań, które należy wykonać na początku. Powinieneś pozbyć się całej roślinności czyli drzew, krzewów, chwastów i innych roślin, które rosną w miejscu budowy twojego domu. Polskie prawo jest tutaj dość liberalne, ale wyraźnie precyzuje, jakie drzewa możesz ściąć bez specjalnego pozwolenia. Koniecznie zweryfikuj to przed wycinką, kary finansowe za wycięcie drzewa bez zezwolenia mogą być bardzo dotkliwe.

Bardzo rzadko zdarza się, że działka budowlana jest idealnie płaska. Dlatego licz się z koniecznością splantowania terenu. Prace takie przebiegają szybko, ale pod warunkiem, że skorzystasz ze specjalistycznego sprzętu, np. koparki. W trakcie plantowania może okazać się, że grunt będzie wymagał utwardzenia, ze względu na słabą nośność.

Zatrudniając do takich prac specjalistów, pamiętaj, aby wcześniej omówić z nimi szczegółowo zakres prac. Zaoszczędzi to potem nieporozumień. Wskaż precyzyjnie, które drzewa i krzewy należy usunąć oraz inne miejsca na działce, które mają być posprzątane.

Przy tego typu pracach musisz również zadbać o wywóz odpadów, które gromadzą się podczas sprzątania działki. W tym celu warto wynająć kontener na odpady, w którym będziesz mógł składować wszystkie śmieci. W ten sposób nie będziesz zaśmiecał ponownie działki.

Składowanie materiałów budowlanych

Porządkowanie działki przed budową pozwoli ci od razu wyznaczyć miejsce, gdzie będziesz składował materiały budowlane. Jest to jedno z wymagań nakładanych przez wydział budownictwa.

Co ważne, nie wystarczy tylko wyznaczyć miejsca. Materiały budowlane muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczone. Musisz zadbać o to, aby nie zostały zniszczone przez np. deszcz lub wiatr. A także, aby nie stanowiły zagrożenia dla ekipy budowlanej.

Rozpoczęcie budowy

Formalności załatwione, pozwolenie uzyskane, działka posprzątana, a materiały budowlane już czekają w wyznaczonym miejscu. Pozostaje ci tylko rozpocząć budowę. Pamiętaj, że jako inwestor, musisz dbać również o posprzątanie działki już po zakończeniu budowy. W trakcie prac generuje się mnóstwo śmieci. Dlatego, aby uniknąć bałaganu, najlepiej cały czas mieć na terenie budowy kontener przeznaczony na odpady. Wówczas po zakończeniu budowy szybko pozbędziesz się wszelkich niepotrzebnych odpadów.