Planowanie generalnego remontu domu krok po kroku

Planowanie generalnego remontu - poradnik

Generalny remont domu wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale także ogromem prac, które należy wykonać. Żeby przebiegały one bez większych opóźnień i przestojów, a inwestor nie przekroczył znacząco ustalonego wcześniej budżetu, należy dokładnie przemyśleć każdy etap. Jak powinno przebiegać planowanie remontu?

Stwórz plan prac generalnego remontu domu

Ustalenie kolejności prac remontowanych to jedno z najważniejszych zadań, jakie musi wykonać inwestor. Najczęściej generalny remont starego domu należy rozpocząć od usunięcia starych płytek, paneli, ceramiki łazienkowej, burzenia ścian i stawiania nowych, a także demontażu oraz wymiany stolarki drzwiowej i okiennej.

W dalszej kolejności wykonuje się wymianę instalacji elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej, kładzie wylewki, tynkuje ściany i montuje płyty gipsowo-kartonowe. Kolejnym etapem prac jest wykończenie łazienki – montaż wanny, kabiny prysznicowej, ceramiki sanitarnej, układanie oraz fugowanie płytek.

W planie remontu należy również uwzględnić układanie podłóg – paneli lub parkietu wraz z listwami przypodłogowymi, a także montaż drzwi. Po wykonaniu tych prac można przystąpić do składania mebli kuchennych oraz montażu sprzętów AGD i oświetlenia. Prawidłowe zaplanowanie remontu pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i przedłużania się prac.

Określ budżet i zamów materiały

Po zaplanowaniu zakresu prac można przystąpić do ustalania budżetu potrzebnego do przeprowadzenia generalnego remontu domu. W zależności od dostępności środków finansowych warto przygotować 2 warianty – ekonomiczny oraz rozbudowany, który będzie uwzględniał droższe materiały. Jednocześnie należy też pamiętać, że zawsze w czasie prac pojawiają się dodatkowe wydatki. Z tego też powodu w budżecie należy uwzględnić około 10-15% zapasu na niespodziewane koszty.

Żeby uniknąć niepotrzebnych przestojów i sprawnie przeprowadzić wszystkie prace, należy odpowiednio wcześniej zamówić artykuły remontowe i wykończeniowe. Specjaliści zalecają, żeby materiały budowlane kupić nawet na dwa miesiące przed rozpoczęciem prac, trzeba bowiem wziąć pod uwagę to, że niektóre płytki, dekory lub inne produkty mogą nie być dostępne od ręki.

Podczas planowania remontu pomyśl o odpadach budowlanych

Generalny remont starego domu generuje bardzo duże ilości śmieci, których nie można wyrzucić do kosza na odpady komunalne. Pozostałości po zburzeniu ścian, skute kafelki, resztki paneli, stara boazeria, ceramika łazienkowa, zerwane płyty gipsowo-kartonowe – to tylko niektóre przykłady odpadów poremontowych.

Żeby pozbyć się takich śmieci w sposób legalny, można zamówić pojemny kontener na gruz. Wśród wielu rodzajów pojemników dostępnych na rynku na okazję generalnego remontu najbardziej mogą przydać się kontenery na odpady poremontowe, a także pojemniki na czysty gruz i zmieszane odpady różne. Przedsiębiorstwa zajmujące się profesjonalnym wywozem i utylizacją śmieci mogą nie tylko wypożyczyć i podstawić kontener, ale także pomóc przy załadunku odpadów.