Piwnica w bloku – jak ją zagospodarować i urządzić?

Piwnica w bloku przed remontem

Piwnica w gospodarstwie domowym jest pomieszczeniem często niedocenianym i nie w pełni wykorzystywanym. Zalega w niej wilgoć oraz kurz, a także pojawiają się nieproszone gryzonie. Ale czy musi tak być? Czy jesteśmy skazani na zaniedbane pomieszczenie? Wielu właścicieli mieszkań nie kończy remontów na łazience czy kuchni, ale wykonuje je również w piwnicy. W jakim celu? Okazuje się, że przy stosunkowo niedużym nakładzie finansowym możemy uzyskać dodatkowe i komfortowe pomieszczenie o wielorakim użytku.

Jak opróżnić piwnicę w bloku?

Piwnice w bloku spółdzielczym czy deweloperskim nie różnią się od siebie znacząco. Największe różnice związane są z wiekiem nieruchomości. I tak piwnice w blokach z lat 60-tych czy 70-tych są w znacznie gorszym stanie niż te budowane już w XXI wieku. Niemniej to od nas ostatecznie zależy, jak to pomieszczenie będzie wyglądało.

Bez względu na to, jaki będzie twój cel, musisz w pierwszej kolejności opróżnić piwnicę w bloku.

Chowanie do piwnicy wszystkich niepotrzebnych rzeczy, które mogą się przydać “kiedyś w przyszłości” to nie jest mit. Robi tak wielu ludzi, głównie dlatego, że schowany w piwnicy rupieć znika nam z pola widzenia i szybko o nim zapominamy. Do momentu, kiedy piwnica jest już tak zawalona, że otwarcie drzwi staje się niebezpieczne.

W takich sytuacjach trzeba po prostu wyrzucić wszystkie zbędne rzeczy. Oczywiście opróżnianie pomieszczenia samemu może być dość karkołomne, głównie z uwagi na ilość rzeczy, których często trzeba się pozbyć – w tym celu warto skorzystać z naszej usługi sprzątania piwnic i opróżniania pomieszczeń. Piwnicę opróżnimy szybko i będziesz mógł rozpocząć upragniony remont.

Pomysły na aranżację piwnicy

Piwnica to zazwyczaj bardzo małe pomieszczenie, dlatego musimy dokładnie przemyśleć każdy element, który w niej umieścimy. Na samym początku remontu trzeba ustalić, czego od tego pomieszczenia będziemy oczekiwać.

Czy piwnica w bloku ma stać się warsztatem? Jeśli lubisz majsterkować, to jest to doskonały pomysł. A może jednak czysty składzik na przetwory? A co jeżeli zajmujesz się amatorsko fotografią i marzysz o ciemni, w której będziesz mógł samodzielnie wywołać zdjęcia? Wszystko jest w zasięgu ręki.

Bardzo ważne, by już na etapie planowania pomyśleć o wyposażeniu, ponieważ w małym pomieszczeniu liczy się każdy detal. Być może regały lepiej zamówić na wymiar niż starać się lokować na siłę te, które nie do końca pasują? A może zamiast regału lepiej kupić półki dostosowane do przechowywania wina? To jest najlepszy moment na takie rozważania.

Piwnica w bloku – zakres prac remontowych

Po opróżnieniu pomieszczenia, przychodzi czas na prace remontowe. Zacznijmy od wymiany drzwi – stare drzwi zamykane na kłódkę powinny iść w niepamięć na rzecz solidnych, nowych drzwi z zamkiem na klucz.

Przed pracami związanymi z wyrównywaniem ścian i malowaniem , warto piwnicę osuszyć. Ze względu na położenie najczęściej poniżej poziomu gruntu, w piwnicy może panować wilgoć, która utrudni remont. Malując ściany wybierzmy jasny kolor, dzięki czemu piwnica w bloku będzie sprawiać wrażenie nieco większej.

Bez względu na przeznaczenie pomieszczenia, z uwagi na brak światła dziennego, warto zadbać o mocne oświetlenie. Solidna podłoga również jest konieczna, dlatego odpadają wszelkie panele i deski. Najlepiej sięgnąć tutaj po sprawdzone rozwiązanie i na podłodze położyć solidne płytki (terakotę czy gres).

Piwnica w bloku nie musi być odrażającym składzikiem. Z niewielkim wkładem finansowym może przeistoczyć się w pomieszczenie pozwalające nam na komfortowe przechowywanie faktycznie potrzebnych rzeczy lub może pomagać realizować nasze pasje. Wszystko zależy od nas i naszych potrzeb. Najgorzej wykonać jest pierwszy krok, ale tutaj z pomocą przychodzi nasza usługa opróżniania piwnic.