Odpady sprawiające trudność podczas segregacji – poradnik dla Krakowian

Selekcja śmieci - jak robić to prawidłowo? Poradnik dla Krakowian

Selekcja śmieci to metoda usprawniająca utylizację odpadów. Chociaż istnieje wiele kampanii społecznych namawiających do segregacji śmieci, to wiele osób nadal nie do końca sobie z tym radzi. Do jakiego kontenera należy wyrzucać zużyte pieluchy, przeterminowane leki, paragony czy tekstylia? Co zrobić z innymi kłopotliwymi odpadami i jakie rozwiązania przygotowały dla mieszkańców Krakowa władze gminy?

Odpady zmieszane – co należy wrzucać do kontenera?

Selekcja śmieci, które na pierwszy rzut oka nie nadają się do wrzucenia do standardowego pojemnika, może stanowić duży problem dla właścicieli nieruchomości – wiele odpadów zagraża środowisku naturalnemu, inne powinny być zutylizowane w specjalistyczny sposób. Od stosunkowo niedawna na terenie Krakowa obowiązuje podział na 5 frakcji odpadów. Do niebieskiego pojemnika należy wrzucać papier, żółtego – metal i tworzywa sztuczne, zielonego – szkło, brązowego – bioodpady, a czarnego – odpady zmieszane. W ostatnim kontenerze powinny znaleźć się najbardziej kłopotliwe dla mieszkańców śmieci – odpady, które powstają w dużych ilościach w gospodarstwach domowych, czyli zużyte pieluszki, zatłuszczony papier, potłuczone szklanki i talerze, chusteczki, ręczniki papierowe. Odpadów tych nie należy wyrzucać do innych pojemników.

Co z przeterminowanymi lekami i bateriami? Sposób na problematyczne odpady

W gospodarstwach domowych powstaje również wiele innych odpadów, z których prawidłową segregacją mieszkańcy Krakowa nie do końca sobie radzą. Wiele wątpliwości wzbudza np. kwestia wyrzucania leków oraz blistrów po nich, a także opakowań po kosmetykach, dezodorantach czy kremach. Tubki po paście do zębów, słoiczki po kremach czy balsamach do ciała mogą być wyrzucone do pojemnika w kolorze żółtym, czyli przeznaczonego na tworzywa sztuczne oraz metal. Z kolei leki oraz przeterminowane baterie można przynosić do PSZOK (Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych) lub skorzystać z usług Krakowskich EKO-Pudełek. Jest to inicjatywa, dzięki której można się pozbyć wielu kłopotliwych śmieci, np. zużytych strzykawek. Punkty, do których można przywozić śmieci, znajdują się przy centrach handlowych, np. w Galerii Krakowskiej czy w M1.

Kiedy warto zamówić kontener?

Nie wszystkie rodzaje odpadów można umieścić w pojemnikach do segregacji śmieci. Problem pojawia się wtedy, gdy odpadów jest bardzo duża objętość i powstały np. w wyniku prac remontowych lub budowlanych. Sprzątasz działkę i chcesz pozbyć się zalegających na niej rupieci? A może porządkujesz strych, mieszkanie po babci lub piwnicę? Selekcja śmieci, które gromadziły się przez wiele lat, może być bardzo trudna. W przypadku dużej ilości odpadów, np. wielkogabarytowych, budowlanych lub elektronicznych warto zamówić kontener na śmieci. Kraków i okoliczne gminy mogą skorzystać z usług profesjonalnych ekip, które dojeżdżają bezpośrednio na miejsce, oferują specjalistyczne pojemniki, wypożyczają i podstawiają kontenery, a za dodatkową, ustalaną indywidualnie opłatą pomagają w ich załadowaniu. Śmieci są następnie wywożone do miejsca, w którym zostają zutylizowane w sposób prawidłowy i zgodny z obowiązującymi przepisami.