Odpady bio – jak segregować i w czym wyrzucać? Kraków i okolice

Odpady bio - segregacja

Odpady bio to grupa odpadów, które podlegają biodegradacji, czyli szybkiemu rozkładowi. W umysłach Polaków to nadal nowy rodzaj śmieci, co prawda towarzyszy nam od zawsze, ale unormowany został dopiero w 2017 roku. Od tego czasu istnieje również obowiązek osobnej segregacji tych odpadów. Czym są odpady bio? W czym wyrzucać odpady bio? Zapraszamy do lektury.

Bioodpady – co zalicza się do odpadów bio?

Odpady biodegradowalne to – jak już wspomnieliśmy we wstępie – grupa odpadów, która ulega degradacji, czyli rozkładowi. Aby to miało sens, segregacja tych odpadów powinna być prowadzona rzetelnie, tak żeby do pojemników na odpady bio nie trafiały odpady do tej grupy nienależące.

Do odpadów bio należą:

 • odpadki kuchenne z warzyw i owoców, czyli np. obierki,
 • resztki jedzenia, ale bez odpadów w postaci mięsa i kości,
 • trawa, liście drzew, gałęzie drzew i krzewów,
 • drewno (uwaga – drewno nie może być pokryte żadnym impregnatem ani farbą),
 • trociny, wióry, kora drzew.

Jak widzimy, do odpadów biodegradowalnych zaliczają się wyłącznie produkty w pełni naturalne.

W tym miejscu warto jeszcze zwrócić uwagę na te odpady, które nie należą do tej grupy, chociaż na pierwszy rzut oka może się nam wydawać inaczej. I tak oto do odpadów bio nie zaliczamy:

 • ziemi, torfu itd.
 • mięsa i kości zwierzęcych,
 • odpadów drewnianych impregnowanych lub malowanych,
 • zwierzęcych odchodów,
 • olejów jadalnych,
 • popiołów powstających po obróbce węgla kamiennego.

Czy odpady bio można wyrzucać w workach?

Odpady bio można wyrzucać w workach, przy czym nie każdy worek do tego się nadaje. Muszą być to worki biodegradowalne. Tym samym nie powinny to być klasyczne worki na śmieci, wykonane z plastiku. Worki papierowe również nie mogą pełnić roli worków na odpady biodegradowalne. W czym w takim razie wyrzucać odpady bio?

Na rynku są dostępne worki wykonane z materiałów organicznych, takich jak modyfikowana skrobia ziemniaczana czy kukurydziana. Takie worki rozkładają się w około 45 dni. Cena worków biodegradowalnych jest nieco wyższa niż pozostałych worków na odpady, również ich dostępność nie jest jeszcze powszechna.

Bioodpady a odpady zielone

Jak wynika z informacji opisanych powyżej, odpady zielone wchodzą w skład bioodpadów. Będą to odpady roślinne takie jak: skoszona trawa, chwasty, gałęzie, liście, zielone części roślin doniczkowych czy kwiaty. Trzeba jednak pamiętać, że odpady bio i zielone to nadal dwa różne rodzaje odpadów i nie są one tak samo traktowane.

W większości gmin podkrakowskich i w samym Krakowie organizowane są cykliczne zbiórki odpadów zielonych, zwłaszcza w miesiącach od wiosny do jesieni, kiedy takich odpadów pojawia się więcej. Trudno byłoby przecież zmieścić np. 15 worków trawy w jednym małym kontenerze na odpady bio. Często jednak uregulowania są takie, że niewielkie ilości odpadów zielonych mogą trafiać do odpadów bio. Te niewielkie ilości to np. części zielone rośliny doniczkowej, ale nie worek wypełniony po brzegi trawą czy liśćmi – duże ilości odpadów zielonych powinny być odbierane w ramach cyklicznych zbiórek.

Największy problem spośród odpadów powiązanych w pewien sposób z roślinami, stanowi ziemia. Jej w dużych ilościach nie możemy wrzucić do żadnego pojemnika (niewielkie ilości można umieścić w pojemniku na odpady zmieszane). Rozwiązania są dwa:

 • Możemy takie odpady zawieść samemu do punktu, który go odbierze.
 • W przypadku dużych ilości warto natomiast zamówić usługę kontenerowego wywozu odpadów (kontener na ziemię).