Od czego zacząć remont poddasza?

Remont poddasza - od czego zacząć

W budownictwie jednorodzinnym przez szereg lat dbano o to, aby w domu znajdował się składzik na narzędzia i inne rzadko używane rzeczy. Takie pomieszczenie gospodarcze, najczęściej ulokowane na poddaszu użytkowym lub strychu, charakteryzowało się często dużą powierzchnią, bo liczba rzeczy do składowania również była spora. Nadszedł czas na renowację tego pomieszczenia? Podpowiadamy, jak zacząć remont poddasza.

Zagracone poddasze – częsty problem

Gromadzone latami rzeczy często potrafiły nawet przeżyć swojego właściciela. Jednak w czasach, gdzie nieruchomości w astronomicznym tempie drożeją, a działki budowlane są coraz mniejsze, najczęściej funkcję składzików pełni poddasze. Zakładając, że nie pełni funkcji użytkowej, powoli z biegiem lat staje się składowiskiem wszystkich niepotrzebnych rzeczy. Takich, których szkoda nam się pozbyć. Bez względu na to, jaką motywacją przy gromadzeniu takich przedmiotów się kierujemy, przed prawdziwym problemem stajemy wtedy, kiedy chcemy nasze poddasze wyremontować. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, kiedy musimy cokolwiek zrobić w pomieszczeniu, w którym ciężko jest się poruszać z uwagi na zalegające tam przeróżne przedmioty.

Remont poddasza – od czego zacząć?

Od czego wtedy zacząć remont poddasza? Zanim kupimy potrzebne materiały, pomieszczenie musimy po prostu opróżnić. Najczęściej nie będziemy mogli sobie pozwolić na to, żeby te wszystkie skarby przenieść w inne miejsce i przechowywać je tam na okres remontu. Dlatego jest to chyba najlepszy moment na to, aby zrobić generalny przegląd nagromadzonych przedmiotów i bez sentymentu opróżnić pomieszczenie. Nie jest to jednak proste i łatwe. Opróżnianie poddasza wymaga zaangażowania kilku osób. Samo wyczyszczenie pomieszczenia również nie rozwiązuje całkiem problemu, ponieważ odpady trzeba wywieźć na wysypisko. Dlatego najłatwiejszym i najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi opróżniania strychów i piwnic. Niewielkim kosztem pozbędziemy się problemu i będziemy mogli ze spokojem rozpocząć wymarzony remont.

Pomieszczenie puste i co dalej?

Gdy już nasze poddasze zostanie opróżnione, wówczas możemy przystąpić do zamawiania materiałów i prowadzenia właściwych prac. Pamiętajmy, aby zabezpieczyć elementy stałe takie jak podłogi i okna przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. W pustym pomieszczeniu prace zawsze przebiegają sprawniej niż w sytuacji, kiedy musimy z miejsca na miejsce przesuwać różne sprzęty, dlatego też nie gromadźmy wszystkich materiałów w jednym miejscu. W miarę możliwości starajmy się ulokować je w jakimś innym pomieszczeniu tak, abyśmy mogli sukcesywnie, w miarę postępu prac, z nich korzystać.

Gdy remont już zakończymy i nadal będziemy chcieli na strychu przetrzymywać różne rzeczy, zaopatrzmy się w metalowe regały. Dzięki temu na naszym poddaszu będzie panował ład i porządek. Być może dzięki takiemu zabiegowi zyskamy jakąś dodatkową powierzchnię, którą będziemy mogli przeznaczyć na jakiś inny cel. Starajmy się dbać o porządek i regularnie sprzątajmy nasze poddasze.

Co zrobić z pozostałymi odpadami po remoncie?

W zależności od tego, czy pomieszczenie chcemy jedynie odświeżyć, czy planujemy generalny remont, będzie się kształtowała ilość materiałów budowlanych, jakie będą nam potrzebne do pracy. Podczas takiego remontu może się okazać, że powstanie dużo odpadów poremontowych, a w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zamówienie kontenera na odpady. Wtedy wszystkie śmieci będziemy mogli sukcesywnie wyrzucać do kontenera i nie będziemy musieli martwić się o ich wywóz i późniejszą utylizację.