Krakowska selektywna zbiórka odpadów – co można przekazać do punktów?

Elektrośmieci

Punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych to specjalne miejsca, gdzie mieszkańcy Krakowa i okolic – sami, we własnym zakresie – mogą przywieźć swoje odpady i umieścić w specjalnych pojemnikach/kontenerach. Obowiązuje tu ścisła segregacja odpadów. Co można oddać do krakowskich selektywnych punktów odpadów?

Co można oddać do pszoku?

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie niemal codziennie odbiera odpady komunalne. Śmieci gabarytowe, w zależności od lokalizacji nieruchomości, zazwyczaj są odbierane co kilka tygodni. Po co zatem istnieją PSZOKi? MPO nie wywozi wszystkich odpadów, więc jeżeli chcemy wyrzucić zużyte opony samochodowe, sprzęt elektroniczny, gruz poremontowy czy na przykład stare farby – musimy się tym zająć we własnym zakresie.

Odpadów, których nie wolno umieszczać w przydomowych pojemnikach jest znacznie więcej. Właśnie w przypadku takich śmieci z pomocą przychodzą krakowskie punkty selektywnej zbiórki odpadów. Do punktu należy przywieźć te odpady, których chcemy się pozbyć. Dla mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków w zakresie odpadów problemowych PSZOKi świadczą usługi nieodpłatnie. Pozostali obywatele chcący skorzystać z krakowskich punktów selektywnej zbiórki odpadów muszą liczyć się z wydatkami zgodnie z obowiązującym cennikiem.  Przed wizytą w takim punkcie warto zapoznać się również z regulaminem umieszczonym na stronie MPO. Regulamin określa ilość odpadów jakie można jednorazowo przewieźć do punktu, a także wskazuje te rodzaje odpadów, których nie przyjmuje. Są to między innymi odpady zielone, odpady komunalne niesegregowane, odpady zawierające azbest, papę, smołę czy części samochodowe.

PSZOKi Kraków i okolice

W samym Krakowie są dwa punkty selektywnej zbiórki odpadów. Najpopularniejszy wśród mieszkańców punkt, czyli tak zwana Lamusownia, znajduje się przy ulicy Nowohuckiej 1. Drugi z nich – PGOW Barycz mieści się przy ulicy Krzemienieckiej 40.  Mieszkańcy spoza Krakowa również mogą liczyć na usługi całej sieci PSZOKów. Punkty zbiórki odpadów znajdują się między innymi w Krzeszowicach przy ulicy Poprzecznej 7, w Chrzanowie przy ulicy Stara Huta 5, w Alwerni przy ulicy Ignacego Krasickiego 16, w Podłężu pod numerem 740 oraz w Gdowie pod numerem 406, W Sułkowicach przy ulicy Tysiąclecia 133 i w Węgrzcach pod numerem B5.

Kiedy lepiej zamówić kontener?

Z uwagi na ograniczenia w przyjmowaniu zbyt dużej ilości oraz niektórych rodzajów odpadów – w wielu sytuacjach lepszym rozwiązaniem pozbycia się ich będzie zamówienie odpowiedniego kontenera na odpady. Najczęściej będą to odpady poremontowe, wszelkiego rodzaju gruz i odpady zielone oraz odpady wielkogabarytowe. Zamówiony kontener wystarczy zapełnić materiałem, a całą logistyką w postaci wywozu oraz utylizacji możecie Państwo spokojnie zostawić nam. Kontener podstawimy w wyznaczonym terminie i miejscu. Zachęcamy do kontaktu, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania oraz pomożemy dobrać najkorzystniejszą opcję w wyborze kontenera lub usługi.