Jak zrobić kompostownik i co do niego wrzucać?

Kompost z kompostownika

Kompost to doskonała alternatywa dla sztucznych nawozów. Jest bezpieczny dla środowiska – zawarte w nich substancje nie są wypłukiwane z gleby i nie zatruwają wód gruntowych oraz powierzchniowych. Poza tym, że dostarcza roślinom niezbędnych składników odżywczych, jest też źródłem próchnicy, która nadaje ziemi struktury idealnej do prowadzenia upraw. I, co najważniejsze, jest właściwie za darmo – można wyprodukować go z kuchennych resztek. By jednak móc cieszyć własnym kompostem, należy najpierw zrobić kompostownik.

Ogrodowy kompostownik – jak zrobić?

Zacznijmy od instrukcji, jak zbudować kompostownik w ogrodzie. Kompostownik nie musi być szczelny – wystarczy, że będzie utrzymywał przetwarzane na kompost odpady w jednym miejscu. Tanim i przyjaznym środowisku rozwiązaniem jest budowa kompostownika z zużytych palet lub desek z demontażu innych konstrukcji. Poza samym drewnem należy przygotować też młotek, gwoździe lub wkręty, szlifierkę lub papier ścierny oraz preparat do zabezpieczenia materiału (dedykowany impregnat lub pokost lniany).

Wykonanie przydomowego kompostownika z drewna z recyklingu sprowadza się do kilku kroków:

  1. usunięcia starego lakieru lub farby, przeszlifowania, odtłuszczenia oraz zaimpregnowania drewna;
  2. ułożeniu na ziemi pierwszej palety oraz obudowaniu jej pionowo pozostałymi paletami – tak, by tworzyły kostkę bez górnej ściany;
  3. połączenia palet za pomocą gwoździ lub wkrętów;
  4. wyłożeniu ścian kompostownika siatką lub folią perforowaną (opcjonalnie).

Kompostownik jest właściwie gotowy. Pozostaje jedynie wyłożenie dna chrustem i przysypanie go ziemią ogrodową. Na tak przygotowane podłoże można już wysypywać odpady, pamiętając o przekładaniu ich warstwami ziemi o podobnej grubości. Jeśli w wyniku prac na posesji mamy duże ilości ziemi, nie powinniśmy umieszczać jej w kompostowniku – najwygodniej w takiej sytuacji zamówić wywóz ziemi, który w Krakowie i okolicach realizuje firma MAX-GRUZ.

Jak zbudować kompostownik w mieszkaniu?

Kompostownik w domu lub na balkonie jest jeszcze mniejszym wyzwaniem niż w ogrodzie. Należy tylko pamiętać o tym, że wokół niego mogą unosić się nieprzyjemne zapachy, dlatego warto zadbać o jego przykrycie. Nie powinno ono jednak być zbyt szczelne, by zapewnić przepływ powietrza i nie zakłócić zachodzących w środku procesów. Za domowy kompostownik może posłużyć np. stare plastikowe lub ocynkowane wiadro i pokrywa od garnka, w którego górnej części nawiercimy kilka dziur. Jeszcze prostszym rozwiązaniem będzie zakup gotowego kompostownika – na rynku dostępnych jest wiele modeli.

Jakie odpady można wrzucać do kompostownika?

Żeby zacząć produkować własny kompost, należy wiedzieć, co wrzucać do kompostownika. Jeśli chodzi o odpady pochodzące z kuchni, najlepiej kompostują się obierki warzyw i owoców, fusy po kawie, herbacie i naparach ziołowych oraz skorupki jajek. Co dajemy do kompostownika oprócz tego? Skoszoną trawę i ścięte fragmenty roślin, muł z sadzawki, popiół drzewny, ewentualnie kartony czy papier, ale tylko pod warunkiem, że nie są zadrukowane.

Warto wiedzieć nie tylko co można wrzucać do kompostownika, ale też jakie odpady nie powinny się w nim znaleźć. Na tej liście znajdują się skórki od cytrusów, fragmenty zainfekowanych roślin, mięso i nabiał, kości, nasiona oraz popiół węglowy. Do kompostowania nie nadają się ponadto liście oraz gałęzie orzecha, olchy i dębu.